امروز : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت : ۰۱:۲۸:۳۰

ارتودنسی متحرک در چه مواردی بکار می رود؟

ارتودنسی متحرک در کرج

ارتودنسی متحرک در چه مواردی استفاده می شود؟

تاثیر ارتودنسی متحرک در نظم بخشیدن به ترتیب دندان ها چیست؟

با ما همراه باشید تا در این مقاله به موارد کاربرد و مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک آن پی ببرید.

انواع ارتودنسی دندان

به طور کلی درمان های ارتودنسی دندان به دو گروه تقسیم می شود. این دو گروه عبارتند از:

  • درمان های ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی های ثابت دندانپزشک زیبایی با استفاده از نصب براکت و سیم (ساختمان ارتودنسی) به اصلاح نامرتبی های دندانی می پردازد. معمولا مدت زمان استفاده از این نوع ارتودنسی به میزان شدت ناهنجاری های فکی و یا نامرتبی دندان ها وابسته می باشد و طبق نظر دندانپزشک معالج تعیین می گردد.

شما دوستان گرامی، به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی ارتودنسی ثابت مراجعه نمایید.

  • درمان های ارتودنسی متحرک

این نوع ارتودنسی طوری طراحی شده است که فرد قادر است آن را از دهان خود خارج کند و در مواقع لزوم آن را مجدد در داخل دهان خود قرار دهد.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

مزایای ارتودنسی متحرک

بطور معمول از ارتودنسی های متحرک در زمینه های زیر استفاده می شود:

  • به منظور هدایت رشد مناسب فک کودک (زمانی که کودک دچار ناهنجاری فکی می باشد)
  • زمانی درمان ارتودنسی ثابت به اتمام رسیده باشد. (گاها بعد از اتمام دوره ی ارتودنسی ثابت برای تقویت نتیجه ی حاصل و حفظ ترتیب دندان ها از پلاک های نگهدارنده، استفاده می شود.)
  • درمواردی نیز از ارتودنسی متحرک به منظور جابجا کردن دندان ها، اصلاح ناهنجاری های ساده و برای جبران نامرتبی های دندانی استفاده می شود.

بطور مثال از این تکنیک درمانی برای کودکان در محدوده ی سنی ۷ تا ۱۲ سال بیشتر استفاده می شود.

ارتودنسی متحرک بزرگسالان

اصلی ترین مسئله ای که افراد بزرگسال و متقاضیان ارتودنسی دندان، با آن مواجه هستند، این است که شمایل ارتودنسی ثابت و براکت هارا زیبا نمی دانند و دوست ندارند کسی متوجه این شود که آن ها ارتودنسی کرده اند.

به نظر شما این مسئله راه حلی دارد؟ از چه راهی می توان این احساس نامطلوب در افراد بزرگسال را برطرف کرد؟

  • استفاده از ارتودنسی متحرک

صفحه های ارتودنسی متحرک در دو قسمت به گونه ای طراحی شده اند که فک بالا و فک پایین را پوشش می دهند و اجزای این نوع ارتودنسی در قسمت داخل دهان قرار می گیرد و نمای نامطلوبی را در روی دندان ها ایجاد نمی کند.

همچنین به این نکته توجه نمایید که این نوع ارتودنسی به تجویز دندانپزشک با بررسی میزان ناهنجاری های فکی و نامرتبی دندان ها انتخاب می شود.

  •  استفاده از ارتودنسی هایی با براکت های همرنگ دندان

در این نوع ارتودنسی براکت های نصب شده روی دندان ها و سیم مربوطه همرنگ با دندان انتخاب می شوند تا در هنگام صحبت کردن و یا خندیدن فرد، جلب توجه نکند.

مدت زمان ارتودنسی متحرک

عواملی نظیر شدت نامنظمی دندان ها و همچنین ناهنجاری های فکی در تعیین طول مدت استفاده از ارتودنسی متحرک تاثیر می گذارند. دندانپزشک با بررسی شرایط دهانی – دندانی بیمار بهترین تکنیک درمانی و مناسب ترین مدت زمان را برای ایجاد نتیجه ی مثبت و کارآمد انتخاب می نماید.

 

نتیجه گیری

ارتودنسی دندان یک راهکار درمانی موثر در نظم بخشیدن به دندان ها می باشد. نکته ی قابل توجه در این تکنیک درمانی این است که؛ همانطور که ارتودنسی باعث مرتب کردن دندان ها و ردیف شدن آن ها می شود، اگر به صورت نادرست و غیرحرفه ای انجام شود، نه تنها نتیجه ی مثبتی حاصل نمی آورد بلکه عوارض دهانی-دندانی را تشدید می نماید.

بنابراین توصیه می شود برای انجام ارتودنسی متحرک که یک تکنیک نوین و کارآمد در نظم بخشیدن به دندان ها و نیز اصلاح طرح لبخند می باشد، در انتخاب دندانپزشکی خود دقت کنید.

با انتخاب بهترین دندانپزشک زیبایی در کرج می توانید نتیجه ی موفقیت آمیز و مثبتی از ارتودنسی متحرک کسب کنید.

پاسخ

هشت + نوزده =

Call Now Button