اقدامات بعد از ارتودنسی

اقدامات بعد از ارتودنسی

اقدامات بعد از ارتودنسی شامل چه مواردی است؟

آیا اقدامات بعد از ارتودنسی در روند موفقیت آمیز ارتودنسی نقش دارد؟

با خواندن این مقاله می توانید از اقدامات بعد از ارتودنسی و تاثیر آن بر روند درمان ارتودنسی مطلع گردید.

بعد از انجام ارتودنسی 

معمولا به مدت 3 الی 4 روز ، فرد درد خفیفی در دندان های خود احساس می کند. به منظور حل این مورد می توان گفت که از غذاهای نرم تر و راحت تر استفاده کنید تا درد را  کاهش دهید. بهداشت دهان را حتما رعایت کنید، زیرا افزایش التهاب تاثیر مستقیم بر افزایش درد دارد.

دکتر شهریار جنانی دندانپزشک و جراح لثه و دهان  ، با دانش و مهارت بالا می باشند. شما عزیزان  می توانید جهت  مشاوره ، و وقت دهی با شماره های 32242151-32254227-026 تماس  حاصل فرمائید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

برای تمیز کردن دندان های ارتودنسی شده چه چیزهایی لازم است؟

  • مسواک ارتودنسی یا مسواک معمولی که نرم باشد
  • مسواک بین دندانی
  • نخ دندان مخصوص ارتودنسی
  • دهانشویه

نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی

از اقدامات بعد از ارتودنسی می توان به اقدام مهم مسواک زدن اشاره کرد. مسواک ارتودنسی رو باید روی سیم و براکت های ارتودنسی قرار دهیم و با یک حرکت چرخشی خیلی خیلی کوچک مثل ویبره ی موبایل، شروع  به تمیز کردن آن ها کنیمسطح جونده دندان را می توانیم با دامنه بیشتری مسواک بزنیم ولی به طور کلی این تمیز کردن نیز بوسیله ی حرکت چرخشی روی دندان ها صورت می گیرد.

نحوه استفاده از مسواک بین دندانی

معمولا مسواک بین دندانی ها دو یدک دارند.اغلب بیماران با یدک بین دندانی که حجم کمتری دارد راحت تر هستند و این نوع مسواک ، خمیر دندان احتیاج ندارد. مسواک ارتودنسی برای تمیز کردن دندان های بالا و پایین مناسب بوده، ولی این نوع مسواک برای تمیز کردن دو طرف دستگاه ارتودنسی نصب شده است و از هر 2 مسواک روزی دوبار باید استفاده گردد ؛یکی بعد از ناهار و یکی قبل از خواب شب…

اقدامات بعد از ارتودنسی

اقدامات بعد از ارتودنسی

نحوه استفاده از نخ دندان

از این وسیله آخر شب و 1 بار استفاده می شود. نخ دندان را از پشت سیم عبور می دهیم و باید دقت کنیم که دور دستمان وقتی نخ را می پیچیم ، فاصله بین دو تا انگشتمان یکی دو سانت بیشتر نباشد و بعد از آن یک حرکت اره ای انجام می دهیم (اره ای یعنی جلو و عقب  که نخ از بین دندان ها رد شود) و سپس در نزدیکی لثه ها این حرکت بصورت بالا و پایین تغییر می کند.

استفاده از نخ دندان نقش مهمی در اقدامات بعد از ارتودنسی ایفا می کند. بعد از ارتودنسی دندان برای تمیز کردن آن ها، می بایست دندان ها را بصورت تک تک تمیز کرد و در آخر با نخ دندان بین دندان ها را تمیز کرد.  در هنگام استفاده از نخ دندان اگر لثه ها شروع به خونریزی کنند به این علت است که ، میکروب های در سطح لثه وجود دارد که با برطرف کردن آن ها خونریزی از بین می رود.

نحوه استفاده از دهان شویه

برای افراد زیر 18 سال از دهانشویه استفاده می گردد؛ بگونه ای که هفته ای 1 بار و برای افرادی که ریسک پوسیدگی بالایی دارند هفته ای 2 الی 3 بار استفاده گردد.

دهان شویه را به اندازه نصف درب بطری داخل دهان ریخته و غرغره می کنیم . حتما باید 2 الی 3 دقیقه در دهان باقی بماند و در نهایت نباید آن را قورت دهیم و آن را بیرون می ریزیم. چیزی که معمولا فراموش می گردد این است که نباید دندان هارا بعد ازدهانشویه کردن ، با آب بشوریم. به منظور اثر بخشی بیشتر دهان شویه توصیه می شود به مدت نیم ساعت بعد از استفاده از دهان شویه از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی اجتناب کنید.

نحوه استفاده از موم ارتودنسی

معمولا یک ماه اول ارتودنسی به دلیل وصل شدن ارتودنسی،  دهان زخم دارد که برای کمک به ترمیم این زخم ها، از موم استفاده می گردد. یک مقدار خیلی جزیی (به اندازه عدس)  از موم را برمی داریم و آن جایی از دستگاه ارتودنسی نصب شده که باعث زخم شده می گذاریم ( نه روی زخم ) .

پاسخ

دو × یک =

Call Now Button