امروز : یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت : ۰۵:۰۱:۲۱

بهترین نوع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان را می شناسید؟

بهترین نوع ایمپلنت دندان چیست؟

در این مقاله به بررسی مبحث انواع ایمپلنت دندان و ویژگی های هرکدام می پردازیم. با ما همراه باشید.

آگاهی پیدا کردن از مزایا و ویژگی های انواع ایمپلنت دندان تاثیر مهمی در انتخاب نوع با کیفیت و مناسب ایمپلنت دندان دارد. تقسیم بندی انواع ایمپلنت دندان بر اساس پارامترهای متفاوتی مانند: قیمت ایمپلنت دندان، ماندگاری، شکل و… صورت می گیرد.

کسب آگاهی قبل از هرگونه اقدام درمانی یا زیبایی لازمه ی انتخاب صحیح و ایجاد نتایج رضایت بخش می باشد.

مراحل ایمپلنت دندان

با از دست دادن دندان، استخوان فک به مرور زمان در غیاب دندان شروع به تحلیل رفتن می کند. این تحلیل رفتن باعث ایجاد تغییرات ظاهری در فرم و حالت فک و در نهایت صورت می شود.

همانطور که در مقاله ی ایمپلنت دندان در کرج بیان شد؛ ایمپلنت های دندانی طوری طراحی شده اند که همانند ریشه ی دندان واقعی داخل استخوان فک قرار می گیرد و این امر یکی از دلایل مهم برای جلوگیری از تحلیل استخوان فک و دفرمگی ناشی از آن می باشد.

بنابراین با کمی تامل می توان به اهمیت ایمپلنت دندان و تاثیر بسزای این تکنیک درمانی به منظور جلوگیری از تحلیل فک و سایر عواقب نامطلوب آن، پی برد.

کارگذاری صحیح و مناسب ایمپلنت دندان وابسته به مهارت و دانش بالای دندانپزشک می باشد. معمولا برای قرار دادن ایمپلنت نیاز است تا جراح حاذق دهان و دندان شرایط فکی بیمار را مورد بررسی قرار دهد و بهترین تکنیک را به منظور جایگذاری ایمپلنت انتخاب نماید.

انواع مختلف ایمپلنت

ایمپلنت دندان معمولا متشکل از سه قسمت به نام های؛

  • پیچ تیتانیوم (نقش ریشه ی دندان را ایفا می کند.)
  • قسمت سرامیکی (این بخش همانند شکل دندان های طبیعی می باشد.)
  • اباتمنت (این قسمت بخش اتصال دهنده ی پیچ تیتانیوم و تاج سرامیکی می باشد.)

همانطور که در مقاله ی پروتز دندان بیان شد، ایمپلنت دندان در زمره ی پروتزهای ثابت دندانی جای می گیرند. پیچ های ساخته شده از آلیاژ تیتانیوم سازگاری بسیار بالایی برای جایگیری و جوش خوردن با فک بیمار را دارند.

اجزای ایمپلنت دندان

اجزای ایمپلنت دندان

۱- تقسیم بندی ایمپلنت از نظر شکل

تقسیم بندی انواع ایمپلنت دندان بر حسب ساختار و شکل ظاهری به شرح زیر می باشد:

  • ساب پریواستیل (Subperiosteal Implants)

ویژگی های این نوع ایمپلنت : تک مرحله ای، جای گیری در داخل لثه، مناسب برای افرادی که دارای ارتفاع مناسب استخوانی نمی باشند.

  • تک مرحله ای

ویژگی های این نوع ایمپلنت: قسمت پیچ بلند می باشد و بعد از جایگذاری در فک و جوش خوردن، اباتمنت و تاج به راحتی و بدون جراحی مجدد، روی پایه سوار می شوند.

  • اندو استیل

ویژگی های این نوع ایمپلنت: دو مرحله ای، در طی جراحی در فک کاشته می شود، جایگزین مناسبی برای دندان مصنوعی و یا بریج دندان می باشند.

این نوع ایمپلنت دارای انواع متفاوتی به شرح زیر می باشد:

نوع پیچی

استوانه ای

صاف

تیغه دار

نمونه ایمپلنت دندان توسط دکتر شهریار جنانی

نمونه ایمپلنت دندان توسط دکتر شهریار جنانی

۲- تقسیم بندی ایمپلنت از نظر روش کاشت

از نظر نحوه ی کاشت، ایمپلنت دندان به انواع:

  • ایمپلنت های فرورونده

رایج ترین نوع ایمپلنت می باشند که در آن پیچ ایمپلنت متناسب با شرایط دهانی بیمار در درون فک جای می گیرد. این نوع کاشت ظرفیت فیکس شدن با یک یا چند دندان را دارد.

  • برسازی درون کاشت دندانی

قالب این نوع ایمپلنت فلزی می باشد و در درون فک، زیر لثه قرار می گیرد تا بتواند پایه ی مناسبی برای سوار شدن دندان باشد. معمولا این نوع ایمپلنت برای افرادی که دارای ارتفاع مناسب استخوان فک نمی باشند و یا نمی توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند، انتخاب مناسبی می باشد.

  • ایمپلنت دارای چارچوب راموس

اگر فک پایین برای قرار گیری ایمپلنت بسیار نازک باشد، این نوع ایمپلنت گزینه ی مناسبی می باشد. همچنین لازم به ذکر است این نوع ایمپلنت برای فک های ضعیف که مستعد شکستگی نیز می باشند، مناسب است.

قیمت انواع ایمپلنت

با مراجعه به دندانپزشک زیبایی شرایط دهانی-دندانی شما بررسی می شود و بهترین نوع ایمپلنت دندان متناسب با شرایط استخوانی و دهانی شما از سوی دندانپزشک انتخاب می شود.

پارامترهای متعددی مانند:

جنس و نوع ایمپلنت مورد استفاده

شرایط دهانی- دندانی بیمار

تکنیک اجرایی توسط دندانپزشک زیبایی

مواد مورد استفاده در حین ایمپلنت و… در تعیین نهایی هزینه ی ایمپلنت دندان موثر می باشند.

 

نتیجه گیری

انتخاب نوع ایمپلنت دندان را به عهده ی دندانپزشک خود بسپارید. دندانپزشک با دانش زیبایی و علم پزشکی ای که دارد بهترین نوع ایمپلنت دندان را برای جبران دندان های از دست رفته و اصلاح طرح لبخند شما انتخاب می نماید.

به خاطر داشته باشید، تشخیص و انتخاب صحیح ایمپلنت تاثیر مستقیم و بسیار مهمی در نتیجه ی حاصل از ایمپلنت دندان و ماندگاری آن دارد. اگر ایمپلنت دندان متناسب با شرایط فکی و دهانی فرد انتخاب نشود، عوارض نامطلوب زیادی را به بیمار تحمیل می کند.

بنابراین توصیه می شود بهترین دندانپزشک زیبایی در کرج، را برای ایمپلنت دندان انتخاب کنید تا از مزایا و نتایج مطلوب حاصل از این تکنیک نوین لذت ببرید.

پاسخ

یک × 2 =

Call Now Button