امروز : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت : ۰۲:۱۱:۱۷

تفاوت ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی

تفاوت ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی

در صورتی که به هر دلیل دندان خود را از دست داده اید و این امر موجب شده تا از لبخند زدن امتناع ورزید و اعتماد به نفستان کاهش یابد. می توانید با انجام درمان های لازم زیبایی و سلامتی خود را بدست آورید.

یکی از موضوعاتی که ذهن اکثر افراد در سنین میانسالی به بالا را به خود مشغول ساخته، استفاده از دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان می باشد. ما در این قسمت سعی داریم به بررسی تفاوت دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان بپردازیم، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید …

ایمپلنت دندان و انجام روکش های زیباییدندان مصنوعی

دندان مصنوعی همانند ایمپلنت دندان می تواند جایگزین مناسبی برای دندان طبیعی باشد؛ اما به طور معمول دندان مصنوعی توسط بافت های اطراف دندان از دست رفته و بافت های سخت حفره دهان فیکس می شود. افرادی که دندان مصنوعی دارند و دخانیات مصرف می کنند بهتر است حین استعمال دخانیات، دندان مصنوعی خود را در آورند.

مزایای دندان مصنوعی

دندان مصنوعی می تواند موجب شود تا قدرت جویدن و تکلم بهبود یابد و علاوه بر این موارد می تواند موجب زیبایی ظاهری شود.

ماندگاری دندان مصنوعی

عوامل متعددی می تواند بر روی مدت زمان ماندگاری ایمپلنت دندان تاثیر بگذارد. یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر مدت ماندگاری دندان مصنوعی، رعایت بهداشت دهان و دندان است که این امر می تواند از بروز مشکلات و بیماری های دهان و دندان پیشگیری نمایید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان همانند دندان طبیعی می تواند جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته باشد که به استخوان فک متصل می شود. در صورتی که دندان خود را به هر دلیل همچون بیماری های لثه، آسیب های وارده به دندان و … از دست داده اید می توانید از ایمپلنت دندان استفاده نمایید.

جالب است بدانید، ایمپلنت دندان به دلیل آنکه در استخوان فک تعبیه شده و جوش خورده به هیچ عنوان جای لغزندگی ندارد در صورتی که دندان مصنوعی چنین نخواهد بود.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان همانند یک دندان طبیعی است که نیازی به در آوردن آن هنگام خوابیدن نیست و تکلم و جویدن مواد غذایی به نسبت دندان مصنوعی راحت تر خواهد بود.

ماندگاری ایمپلنت دندان

ماندگاری ایمپلنت دندان با توجه به برخی عوامل همانند جنس ایمپلنت و رعایت بهداشت دهان و دندان متفاوت خواهد بود. لذا با رعایت بهداشت دهان و دندان طول مدت ماندگاری ایمپلنت دندان بیشتر خواهد شد.

مرکز دندانپزشکی دکتر جنانی و دکتر برهانی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۳۲۲۴۲۱۵۱ (۰۲۶) – ۳۲۲۵۴۲۲۷ (۰۲۶) تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر جنانی مراجعه کنید .

طول درمان ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های درمان بی دندانی است که می تواند جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته باشد. انجام ایمپلنت دندان دلایل متعددی دارد، که عبارت است از: پوسیدگی دندان، عفونت دندان یا بیماری های لثه می باشد.

جالب است بدانید که، طول دوره درمان ایمپلنت دندان با توجه به برخی از عوامل متفاوت می باشد. به طبع ایمپلنت یک دندان به نسبت چند دندان طول دوره درمان کوتاه تری خواهد داشت، اما کل دوره درمان ایمپلنت دندان چند ماه طول می کشد.

قابل توجه است که برخی عوامل می تواند موجب شود تا پروسه درمانی ایمپلنت دندان طولانی تر شود، این عوامل عبارت است از: عفونت لثه و دندان و کافی نبودن میزان استخوان در فک است.

در صورتی که فردی از عفونت لثه و دندان رنج می برد ابتدا بایستی عفونت دندان به طور کامل درمان شود سپس ایمپلنت صورت گیرد، همچنین در صورت کافی نبودن استخوان در فک برای اینکه بتوان ایمپلنت را در استخوان فک قرار داد، پیوند استخوان صورت می گیرد.

مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان طی دو مرحله انجام می شود، در ابتدا فک آماده سازی شده در صورتی که در این مرحله، فک احتیاج به کشیدن دندان یا پیوند استخوان داشته باشد، انجام می گیرد، سپس تیتانیوم داخل فک جایگذاری می شود.

ایمپلنت دندان یک جایگزین مناسب برای دندان از دست رفته است که می تواند به عنوان ریشه دندان قرار بگیرد. به طور معمول ایمپلنت دندان در زیر لثه قرار داده می شود که قابل مشاهده نخواهد بود و در نهایت بخیه زده می شود که بخیه قابل جذب خواهد بود. در طول مرحله اول اباتمنت به ایمپلنت متصل می گردد تا کاملا به لثه بچسبد.

به طور معمول طول دوره درمان ایمپلنت دندان از شش هفته تا شش ماه متغیر خواهد بود، اما در فک بالا به دلیل آنکه کمی نرم تر است طول دوره درمانی ایمپلنت بیشتر می شود. لازم است بدانید که، ابتدا ایمپلنت قرار می گیرد سپس، دندان نهایی پس از چندین ماه با توجه به شرایط فرد تعبیه می گردد.

آیا پیوند استخوان می تواند موجب طولانی تر شدن پروسه ایمپلنت دندان شود؟

در صورتی که استخوان در فک کم باشد، احتیاج به پیوند استخوان خواهد بود که گاهی پیوند استخوان در همان روز ایمپلنت و گاهی در مرحله ای جداگانه انجام می گردد. معمولا زمانی که پیوند استخوان انجام می شود بهتر است حدود چند ماه از زمان پیوند استخوان بگذرد تا استخوان ترمیم شود و ایمپلنت داخل استخوان فک قرار بگیرد.

ایمپلنت دندانمراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان یکی از مهمترین عواملی است که در میزان درصد موفقیت پروسه درمان تاثیر بسزایی می گذارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب و حداقل عوارض احتمالی بهتر است توصیه های پزشکی و مراقبت های لازم پس از ایمپلنت دندان را فراموش نکنید و در رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید.

لازم به ذکر است، در زمان مسواک زدن دندان ایمپلنت شده، از مسواکی نرم استفاده کنید و به آرامی مسواک بزنید تا به بخیه های ناحیه مورد نظر فشاری وارد نشود.

کشیدن سیگار و نوشیدن الکل از مواردی است که می تواند منجر به بروز احتمال خونریزی، عوارض جراحی و کندتر شدن روند بهبود شود.

افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند می بایست بیماری آن ها کنترل شود زیرا در صورتی که بیماری کنترل نشده باشد، احتمال بروز مشکلات در آن ها بیشتر خواهد بود.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از عواملی است که می تواند منجر به بروز مشکلات دهان و دندان و عدم موفقیت جراحی ایمپلنت دندان شود.

دوره نقاهت جراحی ایمپلنت دندان

پس از انجام ایمپلنت دندان بروز عوارض جانبی همچون خونریزی و تورم یک امر طبیعی است که این عوارض موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

استفاده از کمپرس سرد در روز های ابتدایی پس از جراحی ایمپلنت دندان به برطرف کردن تورم و کبودی دندان کمک کرده و یکی دیگر از عواملی که می تواند در این امر موثر باشد، این است که در زمان خوابیدن سعی نمایید سر بالاتر از بدن قرار گیرد.

داشتن درد پس از ایمپلنت دندان یک امر طبیعی است که با مصرف داروهای مسکن می توان به کاهش درد کمک نمود.

خونریزی پس از ایمپلنت دندان را می توان با استفاده از یک گاز استریل کنترل نمود، اما اگر خونریزی شدت یابد بهتر است بدون اتلاف وقت به دندانپزشک مراجعه نمایید.

کلام آخر

در صورتی که به هر دلیل دندان خود را از دست داده اید می توانید با یک دندانپزشک در این زمینه مشورت نمایید تا با توجه به شرایط دهان و دندان شما تصمیم به استفاده از دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین مرکز دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید.

پاسخ

سه × پنج =

Call Now Button