امروز : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت : ۰۲:۳۵:۲۵

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

امروزه افراد زیادی به جهت جراحی دندان عقل به دندانپزشک مراجعه می کنند. آیا در مورد جراحی دندان عقل وعوارض نامطلوب ناشی از جراحی نامناسبف آگاهی دارید؟

در این مقاله به نکاتی در باب دندان عقل و تشخیص درست جراحی آن می پردازیم.

دندان های عقل  یا همان دندان های آسیاب سوم، در صورت سالم بودن برای حفره ی دهانی سودمند می باشند. حال اگر دندان های عقل در موقعیت نامناسب رویش یابند و یا دندان های عقل ناسالم می توانند ایجاد مشکل و عارضه در حفره ی دهان کنند. درمواقعی که دندان عقل فضای کافی برای روییدن در اختیار نداشته باشد، به صورت نامطلوب (کج) از لثه خارج می شود و یا به صورت نهفته یا نیمه نهفته باقی می ماند.

 

تشخیص جراحی دندان عقل

با مراجعه ی شما به  متخصص دندانپزشک، موقعیت و سلامت دندان های عقل شما را بررسی می شود. به منظور پیشگیری از ایجاد عفونت و التهاب و عوارض احتمالی، ممکن است دندانپزشک  توصیه ی کشیدن دندان عقل را مطرح سازد. این امر در دندانپزشکی شایع و گسترش یافته می باشد.

تشخیص نوع دندان عقل به عهده ی دندانپزشک متخصص می باشد. همچنین تشخیص به موقع جراحی دندان عقل از عوارض نامطلوب ناشی از آن مانند: پوسیدگی دندان های مجاور، بهم ریختن ترتیب و نظم دندان ها و …، جلوگیری بعمل می آورد. همچنین افرادی که متقاضی ارتودنسی دندان می باشند، حتما دندان های عقل آن ها، باید بررسی شود.

دکتر شهریار جنانی جراح لثه و دهان – دندانپزشک، با دانش و مهارت بالای خود می تواند، جراحی دندان عقل را به بهترین شکل برای بیماران خود انجام دهد و رضایت قابل قبولی را از آن بیمار کند . شما عزیزانی  می توانید جهت  مشاوره ، و وقت دهی با شماره های ۳۲۲۴۲۱۵۱-۳۲۲۵۴۲۲۷-۰۲۶ تماس  حاصل فرمائید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

عوارض دندان های عقل ناسالم

زمانی که دندان های عقل به طور کامل رشد نکنند ، دهانه ای در اطراف دندان تشکیل می شود که محل مناسبی برای تجمع باکتری ها است. با تجمع و افزایش میکروب و باکتری در این نقطه، عفونت توام با درد و تورم در محل ایجاد می شود. همچنین امکان ایجاد التهاب در این ناحیه افزایش می یابد که به دنبال آن احتمال ایجاد پوسیدگی دندان عقل و یا دندان های مجاور، بالا می رود. اگر دندان عقل از کنار رویش پیدا کند، امکان گیر افتادن آن بین استخوان ولثه وجود دارد. این اتفاق ممکن است سبب ایجاد عفونت و درد در دندان گردد.

دندان های عقل نهفته معمولا طی آرامبخشی عمومی کشیده می شوند؛ اما امروزه با پیشرفت و ترقی تکنیک های دندانپزشکی ، با بی حسی موضعی این عمل صورت می گیرد.

عوامل موثر در روند جراحی دندان عقل

طول مدت و پیچیدگی درمان جراحی دندان عقل به فاکتور های متعددی بستگی دارد. از این فاکتور ها می توان به نکات زیر اشاره کرد:

  1. موقعیت دندان
  2. ارتفاع دندان
  3. انحنای ریشه ها
  4. ضخامت استخوان اطراف دندان ها
  5. وضعیت عمومی سلامت بیمار
جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

به طور معمول دندان عقل یک فرد بالغ و جوان، سیستم ریشه ای ناکاملی دارد، که در آوردن دندان را نسبتا تسهیل می کند. با ادامه یافتن روند رویش دندان های عقل، ریشه ها بلند تر می شوند و ممکن است در مجاورت عصب فک پایین قرار گیرند. در این صورت جراحی دندان عقل، پیچیده تر می شود و احتمال بروز عوارض بعد از عمل افزایش پیدا می کند. بنابراین تشخیص به موقع اهمیت بسیار بالایی دارد.

اگر دندان عقل نهفته باشد، برشی روی خط لثه به سمت عقب داده می شود تا دندان عقل قابل رؤیت شود. اگر استخوان روی دندان را بپوشاند، بخشی از آن برداشته می شود تا دندانپزشک دید بهتری به دندان پیدا کند و جراحی دندان عقل موفقی صورت گیرد.

دندان عقل ممکن است به طور یک تکه و یکپارچه خارج شود و یا در مواقعی در هنگام خروج دچار شکستگی شود. خارج کردن دندان عقل نهفته توسط جراحی به طور معمول بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد که این مدت زمان بسته به مهارت دندانپزشک متغیر است.

به محض خروج دندان عقل، بافت لثه بخیه زده می شود. به منظور کنترل درد و جلوگیری از عفونت محل جراحی شده ، دندانپزشک متخصص، داروهای مسکن و چرک خشک کن مناسب، تجویز می کند.

بهترین نتیجه ی خارج کردن دندان عقل نهفته این است که بیمار می تواند از دندان های دیگر و سلامتی آن ها به خوبی نگهداری کند. جراحی دندان عقل بسیار حائز اهمیت می باشد و نیاز به مهارت و تخصص کافی دارد. به همین منظور پیشنهاد می شود تا در انتخاب دندانپزشک خود دقت کافی رامد نظر قرار دهید، تا جراحی بی عیب و نقص و بدون عارضه داشته باشید.

سایر مقالات ارائه شده توسط دکتر شهریار جنانی ، دندانپزشک زیبایی:

لمینت دندان

لمینت سرامیکی 

ارتودنسی دندان

پاسخ

15 − 11 =

Call Now Button