امروز : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت : ۰۱:۴۳:۴۹

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

با انجام عصب کشی دندان ، می توان از ایجاد عوارض نامطلوب در ریشه ی دندان جلوگیری بعمل آورد. با عصب کشی تمام میکروب ها و عوامل بیماری زا که سبب ایجاد آسیب و عارضه در دندان و ریشه ی آن می شود از بین می رود و سلامت دندان بازمی گردد.

در این مقاله به عصب کشی دندان و ویژگی های آن می پردازیم.

عصب کشی دندان Endodontic therapy ،  که به آن درمان کانال ریشه نیز اطلاق می شود، عملی است که توسط آن مواد آسیب زا و عفونت زای موجود در ریشه و مغز دندان خارج می شود، تا امنیت دندان از گزند این مواد آسیب زا تامین شود. به اصطلاح دیگر به عصب کشی دندان Root canal therapy نیز گفته می شود که در زبان فارسی ، درمان مجرای ریشه دندان (پالپ) نام گرفته است.

دکتر شهریار جنانی جراح لثه و دهان – دندانپزشک، با دانش و مهارت بالای خود می تواند، عصب کشی دندان ، را به بهترین شکل برای بیماران خود انجام دهد و رضایت قابل قبولی را از آنها کند . شما عزیزانی  می توانید جهت  مشاوره ، و وقت دهی با شماره های ۳۲۲۴۲۱۵۱-۳۲۲۵۴۲۲۷-۰۲۶ تماس  حاصل فرمائید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بیمار شدن کانال ریشه (پالپ دندان)

یکی از علل انجام عصب کشی دندان ، بیمار شدن پالپ دندانی می باشد. در کانال ریشه و مغز دندان، حفره هایی وجود دارد که در آن ها عصب و عروق خونی و سلول های دیگر جای گرفته اند. در صورت ایجاد پوسیدگی دندان و برطرف نکردن این عارضه ( توسط ترمیم دندان و یا جرمگیری دندان در زمان های مناسب)  و گسترش و عمیق تر شدن این پوسیدگی، امکان رسیدن این عارضه به فضای پالپ (کانال ریشه) وجود دارد.

با ورود عوامل بیماری زا و آسیب زننده به پالپ دندان، عوارضی همچون التهاب دندان مورد نظر را درگیر می کند. این التهاب سبب حجیم شدن پالپ دندان می شود، که به دنبال این تغییر حجم فشار داخل پالپ تشدید می شود که این امر سبب اعمال فشار به پایانه های عصبی دندان می شود. به دنبال این عوامل ، بیمار احساس درد در دندان پیدا می کند.

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

مراحل انجام عصب کشی دندان

ابتدا دندانپزشک ، پوسیدگی های دندانی را می تراشد و برطرف می سازد. سپس با رسیدن به کانال های موجود در ریشه ی دندان ، عمل پالپوتومی را انجام می دهد. پالپوتومی عملی است که طی آن، سقف پالپ را سوراخ می کنند که به دنبال این کار، خون از کانال ها جاری می شود که این امر سبب کاهش فشار داخل پالپ ریشه می شود و درد دندان کم می شود.

کانال های موجود در ریشه تنها حاوی پایانه های عصبی نمی باشند و محتویات دیگری مانند عروق خونی و یا گاها عروق لنفی نیز درآن ها وجود دارد. به همین منظور امکان دارد با ورود میکروب های بیماری زا به این کانال ها، سبب ایجاد عفونت و پوسیدگی در این کانال ها شوند. همچنین ممکن است، التهاب  کانال های ریشه، سبب  التهاب استخوان های اطراف ریشه و تحلیل رفتن آن در موارد عفونت های حاد، شود.

مزایای عصب کشی دندان

دندانپزشک با انجام عصب کشی دندان، سعی دارد ادامه ی روند تخریب ریشه ی دندان را متوقف سازد وسلامتی را به دندان برگرداند. این امر با خروج مواد آسیب زا از کانال ریشه و شستشو دادن آن صورت می گیرد. در انتها نیز کانال های ریشه را پر می کنند تا امکان نفوذ عوامل بیماری زا به آن ها نشود.

بهتر است به منظور انجام عصب کشی دندان با کیفیت بالا و رضایت بخش، در انتخاب دندانپزشک خود نهایت دقت را بکار گیرید.

سایر مقالات ارائه شده توسط دکتر شهریار جنانی :

درمان ریشه ی دندان

ارتودنسی دندان

اصلاح طرح لبخند در کرج

پاسخ

شش − 4 =

Call Now Button