امروز : دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت : ۰۳:۵۹:۲۷

فیشورسیلانت و فواید آن برای دندان دائمی

فیشورسیلانت

پوسیدگی دندان یکی از بیماری های شایع دهان و دندان است که تا به امروز اکثریت افراد با آن مواجه شده اند. بر روی سطوح دندانی سوراخ و یا شیار های وجود دارد که به راحتی با مسواک نمی توان آن را به خوبی تمیز نمود که در صورت عمقی بودن این شیارها احتمال بروز پوسیدگی بیشتر خواهد بود. اما در این بین همیشه افرادی هستند که به سلامت دهان و دندان خود اهمیت بسیاری می دهند و تمایل دارند از بروز این عارضه پیشگیری نمایند.

فیشورسیلانت چیست؟

با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی سطوح پشتی دندان می توان شیارهای دندان را با کمک آن پوشاند و از تجمع مواد غذایی و باکتری ها بر روی دندان پیشگیری نمود. در حقیقت فیشورسیلانت یک روکش پلاستیکی است که تنها بر روی برخی از دندان ها اعمال می گردد.

جالب است بدانید که این روش در سنین مختلف بر روی دندان های دائمی آسیای بزرگ و آسیای کوچک قابل انجام خواهد بود.

مراحل انجام فیشورسیلانت

روند انجام فیشورسیلانت بسیار سریع و بدون هیچ گونه دردی قابل انجام است. اولین اقدام برای انجام این روش درمانی تمیز نمودن سطوح دندان و سپس قرار دادن مایع فیشورسیلانت بر روی شیارها و سوراخ های دندانی است. در نهایت با کمک لیزر یا نور فرابنفش برای سخت تر شدن این مایع می توان استفاده نمود.

مراحل فیشورسیلانت

مراحل فیشورسیلانت

ماندگاری فیشورسیلانت

اغلب سوالی که پس از آشنایی با این روش درمانی پرسیده می شود، این است که میزان ماندگاری این روش چقدر خواهد بود؟ جالب است بدانید که فیشور سیلانت یا شیار پوش روشی است که تا مدت های طولانی ماندگار خواهد بود.

اما همانند هر روش درمانی و زیبایی دیگر بایستی چکاپ های دوره ای را فراموش نکنید تا مطمئن شوید که آن مواد هنوز وجود دارد و از بین نرفته است، به دلیل اینکه فیشورسیلانت به تدریج با جویدن مواد غذایی از بین می رود به همین خاطر گفته می شود که چکاپ های دوره ای یا سالانه را فراموش نکنید تا با مشاهده و بررسی های لازم در صورت از بین رفتن یا کمتر شدن این مایع مجددا جایگزینی صورت گیرد تا از بروز پوسیدگی دندان بتوان پیشگیری نمود.

سن مناسب فیشورسیلانت

انجام فیشورسیلانت محدودیت سنی نخواهد داشت و پس از اولین رویش دندان دائمی می توان آن را انجام داد. لذا این روش از سنین کودکی حداکثر پس از هفت سالگی انجام می گردد. جالب است بدانید که بهترین زمان و مهمترین سن برای انجام این روش پس از رویش دندان های دائمی می باشد.

فیشورسیلانت و فواید آن برای دندان دائمی

فیشورسیلانت و فواید آن برای دندان دائمی

آیا پس از فیشورسیلانت نیازی به تمیز کردن دندان ها وجود دارد؟

برخی از افراد تصور می کنند با انجام فیشورسیلانت دیگر نیازی به تمیز کردن دندان ها وجود ندارد. در صورتی که چنین نیست. هر چند رعایت بهداشت و مسواک زدن پس از فیشورسیلانت به دلیل پوشش شیارها و درزهای دندانی راحت است ولی حتما بایستی انجام گیرد.

علاوه بر مسواک زدن استفاده از فلوراید در طول شبانه روز می تواند به محافظت بیشتر دندان ها کمک نموده و از بروز پوسیدگی دندان پیشگیری نمود.

فیشور سیلانت یکی از بهترین روش ها به منظور کاهش بروز پوسیدگی دندان می باشد. این روش درمانی بسیار سریع و بدون هیچ گونه درد قابل انجام است.

عوارض جانبی فیشورسیلانت

هر روش درمانی و زیبایی با عوارضی همراه است، اما خوشبختانه فیشورسیلانت روشی کم عارضه بوده و تا مدت های طولانی ماندگاری خواهد داشت، اما گاهی اوقات این چنین نیست و پس از مدت زمان بسیار کوتاه مواد فیشورسیلانت کنده می شود و فرد موظف است مجددا به دندانپزشک مراجعه نموده و اقدام به انجام فیشورسیلانت نمایید.

این مورد جز عوارض جانبی فیشورسیلانت می باشد که گاهی اوقات ممکن است اتفاق افتد. این امر تنها به دلیل مراجعه به فرد غیر متخصص و انجام ناصحیح مراحل درمانی رخ می دهد.

همان طور که ذکر شد پس از تمیز نمودن دندان بایستی سطح دندان به خوبی خشک شود و سپس مایع فیشورسیلانت بر روی دندان قرار گیرد. در صورتی که مرحله خشک شدن دندان به خوبی انجام نشود این امر موجب می شود تا مواد پس از مدت زمان بسیار کوتاه کنده شود.

لذا برای آنکه از بروز پوسیدگی دندان و هزینه های گزاف چندباره انجام این روش بکاهید بهتر است در انتخاب دندانپزشک خود دقت نمایید تا از بروز چنین عوارضی بکاهید.

هزینه فیشورسیلانت یا شیار پوش

هزینه های درمانی و زیبایی به عوامل مختلفی همچون مواد مصرفی، نوع مواد و تعداد دندان ها بستگی دارد. لذا به هیچ عنوان نمی توان قبل از بررسی و معاینه های لازم هزینه دقیقی را مشخص نمود. به همین منظور برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به دندانپزشک مراجعه نمایید.

کلام آخر

فیشورسیلانت یک روشی کاملا ایمن به منظور پیشگیری از پوسیدگی های دندانی پس از رویش اولین دندان دائمی قابل انجام است. همان طور که می دانید درمان پوسیدگی های دندان برای کودکان بسیار سخت و ناراحت کننده است که با وجود این روش می توان از بروز پوسیدگی ها پیشگیری نمود و آسایش و راحتی را برای فرزندان خود به ارمغان آورد.

فیشورسیلانت در صورتی که به درستی انجام گیرد تا مدت های طولانی ماندگار خواهد بود. لذا در صورتی که خواهان سلامت دهان و دندان خود و فرزندانتان هستید می توانید با انجام این روش از بروز مشکلات بیشتر پیشگیری نمایید.

راه های ارتباطی با مرکز دندانپزشکی دکتر جنانی و دکتر برهانی:

شماره های تماس:۳۲۲۴۲۱۵۱ (۰۲۶) – ۳۲۲۵۴۲۲۷ (۰۲۶)

صفحه اینستاگرام: dr_jananii

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین مرکز دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید.

پاسخ

چهار × 5 =

Call Now Button