لمینت دندان در کرج

امروزه روکش های زیبایی در دندانپزشکی طرفداران بسیاری دارد که راهی مناسب و موثر در درمان مشکلات نازیبایی دندان ها می باشد. در صورت آنکه از خندیدن خجالت می کشید و تمایل دارید لبخندی زیبا داشته باشید برای آنکه بتوانید با روش های نوین جهت زیبایی دندان ها خود آشنا شوید با ما همراه باشید.

لمینت دندان چیست

فهرست محتوا

ونیرهای دندانی، ورقه های پرسلن دندانی نامیده می شوند و پوسته های سفارشی از مواد دندانی هستند که برای پوشش سطح دندان ها و به منظور بهبود ظاهر آنها ، طراحی شده اند. ونیرها یا لمینت ها پوسته های نازک شفافی از سرامیک و مواد کامپوزیتی هستند که به قسمت جلویی دندان های فرد متصل می شوند.

 

آنها معمولاً برای بهبودی و روشن کردن لبخند فرد استفاده می شود. با استفاده از ونیرها و لمینت ها چه از نوع کامپوزیتی و چه از نوع سرامیکی می توانیم ، مشکلات دندانی را اصلاح کنیم .

رنگ آنها بسته به سلیقه فرد می تواند، روشن تر از رنگ طبیعی دندان فرد و یا نزدیک به رنگ دندان خود فرد باشد. معمولا بدون بیهوشی است و می تواند انتخاب ایده آل برای ایجاد  بهبودی ، و زیبایی دندان های جلو ، باشد.

لمینت در کرج

لمینت در کرج

کاربرد لمینت دندان

معمولا از لمینت دندان به منظور اصلاح مشکلات دندانی ، بهره گرفته می شود. از کاربردهای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییر رنگ دندان ها
 • لکه های ناشی از داروها و یا تتراسایکلین
 • درمان کانال ریشه دندان
 • دندان های شکسته شده
 • نامنظم و یا ناهموار بودن دندان ها
 • دندان های که در آنها حفره وجود دارد
 • بستن فضای بین دندان ها
 • بد شکلی های دندانی
 • ناهنجارهای دندانی مادرزادی
 • افزایش ارتفاع طول تاج ها

روش های لمینت دندان            

لمینت دندان بر اساس دو روش انجام می شود. لمینت به دو روش 1- با تراش و 2- بدون تراش انجام می شود.

 • لمینت کامپوزیتی

این لمینت مستقیم بر روی دندان های بیمار گذاشته می شود . طول عمر آن به صورت نظری حدود پنج سال است.جایگذاری لمینت کامپوزیتی سریع و کم هزینه می باشد.

 •  لمینت پورسلن

با توجه به اینکه این نوع لمینت ، ظاهر بسیار زیبا و طبیعی دارد، اگر با تکنیک های جدید و با چسب های بسیار با کیفیت استفاده شود، می تواند بین پانزده تا بیست و پنج سال عمر مفید داشته باشد.

برای نصب لمینت پروسلن ،  کمترین تراش ” به صورت خارش ”  روی دندان های بیمار ایجاد می شود، یا به صورت کلی دندان ها  تراش نمی خورند و یا اینکه اگر قرار است ، تراش در ناحیه ای از دندان ، ایجاد شود به مینای دندان آسیبی وارد نمی شود و تنها ناحیه ای  که  بیرون زده و بد شکل شده است ،  برداشته و تراشیده می شود ، تا لمینت ظاهرش بهتر، طبیعی تر و ضخامت آن کمتر شود.

آیا می دانستید می توانید با لمینت دندان زیبایی دندان های خودرا دو چندان کنید؟  دکتر شهریار جنانی جراح لثه و دهان – دندانپزشک می تواند لمینت را به بهترین شکل برای بیماران خود انجام دهد و رضایت قابل قبولی را از آن بیمار کند . شما عزیزانی که تمایل دارید دندان های خود را با لمینت زیبا تر کنید می توانید، جهت مشاوره و وقت دهی با شماره های 32242151-32254227-026 تماس  حاصل فرمائید  و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مزایای لمینت دندان

از مزایای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :
ظاهر طبیعی در دندان ها ایجاد می کنند.
روکش های پرسلن ، در برابر لکه مقاوم هستند.
رنگ روکش را می توان انتخاب کرد ( می توان رنگ بد دندان ها را با این روش ، رفع و دندان ها را زیباتر کرد.)
ونیر ها یک محافظ و پوشاننده ی مناسب و مقاوم برای دندان ها به شمار می آیند و …

ونیر ها یا لمینت

لمینت دندان در مقایسه با crown یک تراش مختصر نیاز دارد و یا اینکه بدون تراش بر روی سطح دندان ، چسبیده می شود و ظاهری بسیار طبیعی به دندان می دهد.

انواع ونیر ها

 • ونیر های کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی همان ماده سفید رنگی هستند ، که دندان ها را با آن پر می کنند. قیمت کامپوزیت دندان با این روش نسبت به لمینت کامپوزیتی ارزان تر است.

 • ونیر های سرامیکی

ونیرهای سرامیکی همان لمینت ها هستند. این نوع ونیرها ظاهری زیباتر و استحکام بالاتری نسبت به کامپوزیت دارند و ثبات رنگ در این نوع ونیرها بیشتر است. هزینه لمینت سرامیکی به دلیل آماده سازی در لابراتوار، بیشتر می باشد.

لمینت در کرج

لمینت در کرج

تفاوت کامپوزیت با لمینت

به علت لابراتوری بودن عمل لمینت ، رنگ های زیباتری در دندان ها نسبت به کامپوزیت ، ایجاد می شود. ولی در کامپوزیت ها انتخاب رنگ محدود تر است . در لیمنت ها استحکام بیشتر است. نوع جدید لمینت که لومینیرز نام دارد، استحکام بالاتری دارد و نیاز به تراش ندارند. ولی در لمینت های قدیمی تر و کامپوزیت ها نیاز به تراش دادن دندان، به مقدار یک میلی متر نیاز می باشد. قابل ذکر است ، که لابراتوار لومینیرز در ایران موجود نمی باشد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • عدم استفاده بیش از حد از فلوراید
 • استفاده بموقع از مسواک و نخ دندان

مراحل لمینت دندان

۱. مشاوره با دندان پزشکی زیبایی

۲. قالب گیری

۳. ساخت در لابراتوار دندان پزشکی

۴. چسباندن لمینت روی سطح دندان

فرآیند ساخت لمینت سرامیکی می تواند برای دو دندان به طور همزمان صورت گیرد. در مرحله اول و مشورت با دندان پزشک خود، انتظاراتتان را بازگو کنید. با اینکار پزشک بهترین تکنیک به منظور نتیجه ی رضایت مند، را انتخاب و اجرا می کند.

جهت آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت ، دندان پزشک حدود نیم میلیمتر، به اندازه ضخامت لمینت، روی سطح دندان را تراش می دهد. تراش دندان بخاطر  صاف شدن سطح دندان است و آسیبی به ساختار دندان فرد و مینای آن نمی زند.

 

برای تراش مینای دندان ؛ از بی حسی موضعی در این ناحیه استفاده می شود و بعد از تراشیدن دندان مرحله قالب گیری انجام می شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می شود ، تا مرحله ساخت لمینت دندان صورت گیرد.

 دو تا چهار هفته ساخت لمینت دندان طول می کشد. که در این فاصله زمانی می توان از روکش های موقت استفاده کرد.

پس از ساخت لمینت دندان ، دندان پزشک ، لمینت آماده شده را موقت روی دندان فرد قرار می دهد، تا رنگ و اندازه آن مورد بررسی قرار گیرد. رنگ لیمنت دندان مطابق با چسب لمینت دندان است.

لمینت در کرج

لمینت در کرج

پس از ساخت لمینت ، دندان ها تمیز می شوند و با تراش دادن دندان ،سطح دندان زبر می شود، تا قدرت چسبندگی بیشتر شود.

بعد از نصب دقیق و درست بر روی سطح دندان ، دندان پزشک از تابش پرتوهای نوری برای چسبیدن لمینت بر روی سطح دندان استفاده می کند و این پرتوها سبب می شود تا سرعت چسبیدن دندان بالاتر رود.

در آخرین مرحله دندان پزشک تجویز می کند تا چند هفته پس از نصب لمینت دندان، برای بررسی دوباره ویزیت شوید.

انتخاب رنگ لمینت دندان

انتخاب رنگ لمینت دندان بستگی به جنس، سن، رنگ چهره وسلیقه بیمار دارد. رنگ لمینت دندان را می توان ، سفید تر از رنگ دندان های طبیعی فرد انتخاب کرد.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان با توجه به جنس، روش ساخت و ترکیب مواد مورد استفاده شده انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. از جمله:

 • ایی ماکس
 • زیرکونیا
 • کادکام
 • لومینیرز
 • بریلیانس
 • ای پی اس ونیر

قیمت لمینت دندان

هزینه لمینت دندان جزء اولین پرسش ها پس از آشنایی با این نوع روش زیبایی دندان ها ، می باشد. آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که ، علاوه بر قیمت باید در انتخاب دندان پزشک مجرب و کاربلد، هم توجه کافی را لحاظ کرد.

قیمت لمینت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله این عوامل: می توان به جنس و مواد به کار رفته در ساخت لمینت دندان و همچنین تخصص دندانپزشک و تکنیک های بکار برده توسط آن ، اشاره کرد.

هزینه های پزشکی از جمله هزینه لمینت دندان طبق تعرفه های تعیین شده در کتاب تعرفه نظام پزشکی برآورد می شود.

سوالات رایج در خصوص لمینت دندان

 • ونیر ها چه کاری را انجام می دهند؟

ونیرها سطح خارجی دندان را پوشش می دهند و شکل دندان را اصلاح می کنند و علاوه بر این مزیتی که نسبت به ارتودنسی دندان ، دارد می تواند رنگ دندان را سفید تر و روشن تر از قبل کند.

 • آیا لمینت سبب آسیب به دندان می شود؟

به صورت کلی اگر شما  موارد و نکات بهداشتی را با دقت بالا رعایت کرده باشید و اگر دندان پزشک شما از لابراتوار و مواد خوب استفاده کرده باشد تا بتواند آن پوشش لازمه را برای دندان ها ایجاد بکند، خیر مشکلی برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

 • آیا لمینت ممکن هست دندان ها را خراب کند؟

خیر، با رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی بعد از لمینت دندان می توان از ایجاد عوارض نامطلوب جلوگیری کرد. همچنین در فواصل زمانی مناسب، با معاینه ی وضعیت سلامت دندان ها می توان از خراب شدن دندان ها ممانعت کرد.

 • کدام روش برای فواصل بین دندان ها مناسب است؟

زمانی که فاصله بین دندان ها زیاد باشد معمولانسبت به روش های دیگر، لمینت دندان توصیه می شود.  چون استحکامی که لمینت دارد قابل مقایسه با کامپوزیت نیست و همچنین رنگی که در لمینت می توانیم در دندان ها ایجاد کنیم ، خیلی بهتر از رنگ کامپوزیت ها است. در کامپوزیت ها ، کمی دندان ها مصنوعی دیده می شوند ولی در لمینت ها اگر انتخاب رنگ پزشک صحیح باشد روش لمینت بهتر و طبیعی تر است.

 • ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

لمینت دندان  عمر طولانی تری دارد. برای ونیر های کامپوزیتی مدت زمان عمر و ماندگاریشان حدود پنج تا هشت سال است و بعد از این مدت باید مجددا تکرار شود. در ونیر های لمینتی عمر آن بستگی به بهداشت و رعایت اصول ایمنی و وارد نشدن ضربه به ونیر دارد. 

لمینت در کرج

لمینت در کرج

 • آیا می دانید چه افرادی نمی توانند از لمینت دندان استفاده کنند؟

افرادی که پوسیدگی دندان دارند (انجام روش های زیبایی لمینت یا کامپزپوزیت ، بعد از درمان پوسیدگی های موجود انجام شود.)

افرادی که سایش زیادی در مینای دندانی خود هستند.

افرادی که مشکلات سایشی بر اثر دندان قروچه دارند زیرا این عادت بد، سبب شکستگی و وارد آمدن آسیب به دندان ها ، می شود.

 • آیا لمینت دندان موجب حساسیت می شود؟

در این روش همانند دیگر روش های زیبایی، حساسیتی در صرف مواد غذایی بسیار گرم و یا سرد،  در روز های ابتدایی، دیده می شود. این نوع حسایت موقتی بوده و بعد از بازه زمانی بسیار کوتاهی، بر طرف می شود.

 • آیا امکان شکستگی دندان لمینت شده وجود دارد؟

خود فرد در نگهداری و رعایت اصول و نکات مهم بهداشت دندان، تاثیری بسزایی دارد. با رعایت تمامی اصول اولیه ، امکان شکستگی لمینت به حداقل می رسد، ولی کاملا از بین نمی رود. در صورتی که لمینت دندان شکسته شود امکان ترمیم آن وجود دارد.

 

 • آیا می دانید علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟

تغییر رنگ دندان با گذر زمان به وجود می آید ، که بسته به مواد غذایی و نوشیدنی های مصرفی فرد دارد. می توان با کم کردن مصرف مواد غذایی رنگی ، تا حدی از تغییر رنگ دندان ها جلوگیری کرد. تغییر رنگ دندان لمینت شده به نسبت کامپوزیت دندان ، کمتر است و هر چقدر مواد مصرفی به کار رفته در لمینت دندان بهتر باشد، این تغییر رنگ کمتر اتفاق می افتد.

 • آیا ممکن است دندان لمینت شده جدا شود؟

زمانی که لمینت دندان توسط دندان پزشک مجرب و بر طبق رعایت اصول علمی کارگذاشته شود، هرگز از دندان جدا نمی شود.

 • آیا لمینت با تراش دندان انجام می شود؟

در حین انجام لمینت دندان، دندان تقریبا نیم میلی متر تراش داده می شود و حتی ممکن است، اگر فردی شرایط دندانی خوبی داشته باشد بدون تراش این کار انجام شود. در صورتی که این اندازه  تراش دندانی، کم بوده و آسیبی به مینای دندان نمی زند.

 • آیا دندان های لمینت شده را می توان ارتودنسی کرد؟

درصور نیاز به ارتودنسی، باید قبل از لمینت کردن دندان، ارتودنسی انجام شود. اگر دندان های لمینت شده ارتودنسی شوند ، باید بعد از ارتودنسی دندان ها مجددا لمینت شوند.

(Visited 17 times, 3 visits today)

2 thoughts on “لمینت دندان در کرج

 1. pari - آگوست 29, 2018 در 2:55 ب.ظ

  2 سال از لمینت دندونم گذشته . خیلی بوی بدی میده دهنم . نمیدونم برا چیه . خیلی بهداشت و رعایت میکنما ولی دو سه ماهی میشه اینطوری شدم
  چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • drjanani - سپتامبر 9, 2018 در 12:08 ب.ظ

   احتمالا لثه ملتهب شده است و نیاز به جرمگیری دارد. بوی بد دهان می تواند در اثر عوامل متعددی ایجاد شود که با معاینه علت تشخیص داده می شود.

   پاسخ

پاسخ

پنج × 2 =

Call Now Button