امروز : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت : ۰۲:۲۸:۳۱

مراقبت بعد از ارتودنسی دندان

مراقبت بعد از ارتودنسی دندان

آیا می دانید، مراقبت بعد از ارتودنسی دندان، تاثیر مستقیم و ویژه ای در درمان و زیبایی دندان ها دارد؟

با مطالعه ی این مقاله نسبت به اهمیت مراقبت بعداز ارتودنسی دندان، و مواردی که باید رعایت کنید، اطلاع پیدا کنید.

همان طور که می دانید، ارتودنسی نقش مهمی در رفع عیوب دندان ها و ایجاد زیبایی هر چه بیشتر در آن ها، دارد. نکته ی قابل توجه در ارتودنسی دندان ها ، مراقبت و رعایت بهداشت، دندان ها می باشد. عدم رعایت بهداشت و مراقبت  بعد از ارتودنسی دندان ، تاثیر مستقیم بر سلامت و زیبایی دندان ها دارد و ممکن است آسیب هایی از جمله پوسیدگی و بیماری های مختلف دیگر، را متوجه ساختمان دندان و یا لثه ی فرد کند.

ارتودنسی دندان ، یک عمل کاملا حرفه ای و با دقت می باشد، بنابراین مراقبت بعداز ارتودنسی دندان، در نتیجه دهی و رفع بهتر عیب های  دندانی ، بسیار حائز اهمیت می باشد، و فرد بیمار باید متناوبا، با پزشک خود همکاری های لازم را داشته باشد و نسبت به انجام توصیات آن کوشا باشد.

مراقبت  بعد از ارتودنسی دندان ،  تاثیر مستقیم بر سلامت و زیبایی دندان ها دارد. دکتر شهریار جنانی جراح لثه و دهان – دندانپزشک می تواند، ارتودنسی دندان را به بهترین شکل برای بیماران خود انجام دهد و رضایت قابل قبولی را از آن بیمار کند . شما عزیزانی  می توانید جهت  راهنمایی گرفتن در مورد مراقبت بعد از ارتودنسی دندان، و وقت دهی با شماره های ۳۲۲۴۲۱۵۱-۳۲۲۵۴۲۲۷-۰۲۶ تماس  حاصل فرمائید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

تهیه ی وسایل بهداشتی ارتودنسی از داروخانه ها

 1. مسواک ارتودنسی ( به منظور مسواک زدن دندان هایی که ارتودنسی شده اند، از مسواک های نرم استفاده می شود)
 2. مسواک بین دندانی  ( حداقل دندان ها را در دو وعده مسواک کنید. “بعد از ناهار و قبل از خواب”)
 3. نخ دندان های ارتودنسی ( توصیه می شود یکبار در روز و در انتهای شب موقع خواب دندان ها را نخ بکشید.)

معمولا خونریزی لثه در هنگام کشیدن نخ دندان، براثر تجمع میکروب ها والتهاب  در لثه می باشد، که هرچقدر لثه ها دقیق تر و مرتبا تمییز شوند، دیگر خونریزی لثه پدید نمی آید.

 1. استفاده از دهان شویه ی مناسب ( دهان شویه باید حداقل ۲ الی ۳ دقیقه داخل حفره ی دهانی نگه داشته شود و بین دندان ها پمپ (قرقره) شود)

نکته ی مهم در مصرف دهان شویه این است که: بعد از مصرف دهان شویه ، نباید دندان ها را شست. همچنین مواد غذایی و نوشیدنی، نیم ساعت بعد از مصرف دهان شویه ، مصرف شود.

مراقبت بعد از ارتودنسی دندان

مراقبت بعد از ارتودنسی دندان

نکات مهم در، مراقبت  بعد از ارتودنسی دندان

ازمیان نکات مهم، در بهداشت و مراقبت بعد از ارتودنسی دندان ها، می توان به موارد زیر اشاره ی مختصری کرد:

 1. در روز های ابتدایی، بعد از انجام ارتودنسی دندان ، دندان ها ، حساس تر می شوند. به منظور از بین بردن دردهای موضعی ، می توانید طبق تجویز پزشک مسکن مصرف کنید و یا از محلول آب و نمک، کمک بگیرید.
 2. در هنگام مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف، بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت کنید. با تهیه ی لوازم بهداشتی ارتودنسی، بعد از مصرف غذا و تجمع مواد غذایی بین دندان ها و روی لثه ها، دندان ها و لثه هایتان را، خوب بشورید و مسواک کنید. اگر حجم مواد غذایی متراکم شده بین دندان ها، با مسواک زدن برطرف نشد، از نخ دندان استفاده کنید.
 3. از خوردن مواد غذایی سفت و سخت ( مثل: ته دیگ، آجیل، میوه های سخت و هسته دار و …)، بپرهیزید. زیرا این مواد به سیم ها و سایر اجزای ساختمانی، ارتودنسی فشار وارد می کند و موجب آسیب آن می شود. این امر سبب افزایش دوره ی درمان و هزینه ی آن نیز می شود.همچنین، خوردن مواد چسبنده، مثل: شکلات ، آدامس ، پنیر پیتزا و … نیز موجب وارد شدن، آسیب به ساختار ارتودنسی و دندان ها می شود. درصورت مصرف ساندویچ، سیب و هویج و… ، بهتر است آن هارا به قطعات کوچک تر تقسیم کنید، تا جویدن و بلع آن ها راحت تر شود.
 4. از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های، رنگ دار مانند: چای، زعفران ، نوشابه و خوراکی های دارای رنگ مانند: پفک و …، پرهیز کنید. رنگ های این مواد سبب تغییر، در رنگ دندان ها می شود.
 5. به طور منظم به پزشک متخصص ارتودنسی ، برای چک کردن وضعیت ارتودنسی و دندان های خود مراجعه کنید.همچنین در این مراجعات، پزشک میزان پیشرفت درمان را نیزبررسی می کند و در صورت لزوم تغییراتی بر، ساختار ارتودنسی اعمال می کند.
 6. از دستکاری کردن، ساختار ارتودنسی خود بپرهیزید. در صورتی که سیم اصلی بشکند، به منظور ترمیم به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین قبل از معاینه ، از خوردن غذاهای بد بو و رنگ دار، خودداری کنید و دندان هایتان را خوب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 7. از جویدن ناخن ، نوک خودکار و مداد، جدا خودداری کنید.
 8. از استعمال دخانیات بپرهیزید
 9. و …

دوستان عزیزی که برای داشتن دندان هایی زیبا و سالم ، به دنبال دندانپزشک خوب در کرج می گردند، می توانند به جناب دکتر شهریار جنانی مراجعه کنند و اقدامات لازم را انجام دهند.

سایر مقالات ارائه شده:

درمان ریشه ی دندان

ایمپلنت

ارتودنسی دندان

اصلاح طرح لبخند در کرج

لمینت دندان

پاسخ

2 + 13 =

Call Now Button