امروز : یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت : ۰۳:۵۱:۲۳

مهمترین مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

مهمترین مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

از مراقبت بعد از ایمپلنت دندان چه می دانید ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد شستشوی دهان و بهداشت دهان بعد از ایمپلنت دندان صحبت کنیم که جز مهم ترین موارد ایمپلنت می باشد.

نمونه ایمپلنت دندان توسط دکتر شهریار جنانی

نمونه ایمپلنت دندان توسط دکتر شهریار جنانی

شستشوی دهان بعد از ایمپلنت دندان

استفاده از محلول شستشو دهنده در برداشت پلاک و دبری از اطراف ایمپلنت های دندانی و ترمیم های آن مفید و موثر است چرا که هم تعداد باکتری های اطراف ایمپلنت را کاهش می دهد و هم ایمن می باشد.گاهی برداشت کامل پلاک از اطراف ایمپلنت در سالکوس دندان مشکل می باشد.در این موارد می توان از یک ماده ضد میکروبی مثل کلرهگزیدین برای شستشوی سالکوس استفاده کرد.بیمار در این مورد باید آموزش ببیند که در زمان استفاده از این وسایل توان دستگاه را در پایین ترین حد ممکن تنظیم نماید تا از ایجاد فشار و آسیب به ساختارهای اطراف ایمپلنت دندان اجتناب شود . در ضمن جریان محلول شستشو دهنده باید به گونه ای باشد که از بین تماس های بین دندانی عبور نماید ولی این جریان هرگز نباید به سمت بافت هدایت شوند، چرا که استفاده نادرست از این وسایل میتواند باعث آسیب به بافت های اطراف ایمپلنت و حتی باعث باکتری می گردد.

استفاده از دهانشویه بعد از ایمپلنت دندان

کلرهگزیدین یک محاول ضد عفونی کننده دارای طیف وسیع بوده و در مقابل باکتری های گرم مثبت و منفی  بی هوازی، قارچ ها، مخمرها و برخی ویروس ها فعال است . کلرهگزیدین گلوکانات اثر موثر و مشخصی در کاهش پلاک در حفره دهان و اطراف ایمپلنت های دندانی دارد.کلرهگزیدین با غلظت های مختلفی موجود می باشد که از بین آن ها غلظت های ۰٫۲ درصد و ۰٫۱۲ درصد بیشترین کاربرد را در درمان های دندانپزشکی دارند.

تحقیقات نشان داده شده که کلر هگزیدین پلاک را به میزان ۵۵% و ژنژویت را ۴۵% کاهش می دهد.استفاده طولانی مدت از مواد ضد میکروبی مثل کلرهگزیدین به همراه استفاده از مسواک ها و نخ ها برای جلوگیری از تجمع رنگ دانه ها و باکتری ها موثر است.

مرکز دندانپزشکی دکتر جنانی و دکتر برهانی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۳۲۲۴۲۱۵۱ (۰۲۶) – ۳۲۲۵۴۲۲۷ (۰۲۶) تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر جنانی مراجعه کنید .

نقش بیمار در حفظ و نگه داری ایمپلنت

  • بیمار باید پلاک را به طور موثر حذف نماید و حداقل ۸۵ درصد پلاک بر روی دندان ها را در تمامی سطوح مزیال ، دیستال ، باکال و لینگوال / پالاتال حذف نماید و ایمپلنت ها را عاری از پلاک نگه دارد.
  • بیمار باید از مسواک های دستی و برقی حاوی کلرهگزیدین استفاده نماید.
  • بیمار باید از نخ دندان ها و نوارهای بین دندانی آغشته به کلرهگزیدین استفاده نماید.
  • اگر بیمار مواد ترمیمی همرنگ دندان مثل کامپوزیت در دندان های طبیعی دارد، سواپ پنبه ای آغشته به کلرهگزیدین را می تواند به کار گیرد و در نواحی اباتمنت و اتصالات بافت نرم به کار برد.
  • همواره به بیمار باید یادآوری کرد که روزانه حداقل یک بار اصول بهداشتی مربوطه را رعایت نماید و بهترین زمان برای این امر شب قبل از خواب می باشد.

ارزیابی بهداشت دهان

برای ارزیابی بهداشت دهان از پلاک ایندکس استفاده می شود و سپس در مورد هر بیمار به طور خاص اقدامات درمانی مربوطه صورت می گیرد.این کار اغلب مفید است در صورتی که از بیمار بخواهیم تا وسایل بهداشتی مربوطه را که در منزل برای مراقبت از ایمپلنت هایش استفاده می کند به همراه بیاورد و به ما نشان دهد که چگونه از این وسایل برای مراقبت از ایمپلنت استفاده می کند.

نتیجه مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

اگر بیمار توانایی و انگیزه کافی در استفاده از وسایل مراقبت ایمپلنت دندان را داشته باشد تمام روش های بهداشت دهان می تواند با موفقیت کامل به بیمار آموزش داده شود و بیمار نیز از این روش ها استفاده نماید.

در کل مرحله اصلاحی درمان سیستماتیک مراقبت از ایمپلنت باید تا زمانی ادامه پیدا کند که وضعیت بهداشتی دهان پایدار و پلاک ایندکس کمتر از یک حاصل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین مرکز دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

پاسخ

دوازده − 1 =

Call Now Button