امروز : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت : ۰۲:۱۱:۲۱

پروتز ثابت دندان در کرج

پروتز ثابت دندان

امروزه برای اصلاح دندان و جبران دندان های ازدست رفته از پروتز ثابت دندان استفاده می شود.

دراین مقاله به انواع پروتز ثابت دندان و مزایای آن می پردازیم.

پروتز دندان

پروتز جسمی مصنوعی است، که جایگزین عضوی از بدن می شود. پروتز دندان یکی از رایج ترین پروتزهای بکار گرفته شده می باشند. در مبحث دندان، هنگامی که دندان ها تحلیل رفته و یا آسیب دیده باشند ، با تجویز دندانپزشک زیبایی ، پروتز دندان به منظور جایگزینی دندان از دست رفته ، اعمال می شود.

پروتز دندان شامل انواع متفاوتی اعم از ۱٫ پروتز ثابت و ۲٫ پروتز متحرک می باشد. انتخاب نوع پروتز به کار برده شده ، بسته به تشخیص دندانپزشک متخصص می باشد. دندانپزشک بعداز بررسی کامل حفره ی دهانی ، سلامت دندان و لثه ی بیمار ، نحوه ی درمان را مشخص می کند.

دکتر شهریار جنانی جراح لثه و دهان – دندانپزشک، با دانش و مهارت بالای خود می تواند، پروتز ثابت دندان ، را به بهترین شکل برای بیماران خود انجام دهد و رضایت قابل قبولی را از آنها کند . شما عزیزانی  می توانید جهت  مشاوره ، و وقت دهی با شماره های ۳۲۲۴۲۱۵۱-۳۲۲۵۴۲۲۷-۰۲۶ تماس  حاصل فرمائید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نکات مهم در مورد پروتز ثابت دندان

این نوع پروتز، قابلیت جابجایی ندارد و بیمار نمی تواند آن را از دهان خود بیرون آورد.

پروتز ثابت دندان نیز به نوبه ی خود به دو مدل : پروتز ثابت متکی بر دندان و پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت ، می باشد.

پروتز ثابت متکی بر دندان

 1. کراون (روکش دندان)
 2. بریج
 3. لمینیت

 

اگر دندان آسیب دیده و یا تحلیل رفته ، یک واحد باشد معمولا از روکش به منظور اصلاح آن، استفاده می شود. اگر تعداد دندان های تحلیل رفته و یا آسیب دیده ، زیاد باشند، معمولا از دندان مصنوعی به منظور جبران و جایگزینی آن ها استفاده می شود.

معمولا درهنگام تضعیف ساختمان دندان و یا تغییر رنگ نامطلوب در دندان بعداز رفع پوسیدگی دندان و… ، به منظور جبران این عوارض، از روکش دندان بهره گرفته می شود.

روکش دندان سبب تحکیم و حمایت دندان تضعیف ویا آسیب دیده ، می شود. همچنین از کاربردهای دیگر روکش دندان به جنبه ی زیباسازی دندان ها ، می توان اشاره کرد.

از کراون در دندان هایی که تحت درمان اندو (RCT) قرار گرفته اند، و یا در درمان شکستگی دندان نیز، استفاده می گردد.

بریج ها نوع دیگری از پروتز ثابت دندان می باشند، که در درمان افرادی که تعداد زیادی از دندان هایشان تحلیل رفته است ، استفاده می شود. در این حالت با تعبیه یک پل یا بریج دندانی، نواحی خالی و از دست رفته را ترمیم و جبران می کنند. در این حال توانایی غذا خوردن توسط فرد بیمار و نحوه ی گفتار وی ، بهبود می یابد.

لمینیت دندانی از شایع ترین نوع پروتز های کاربردی می باشد. لمینیت های دندانی به دلیل ویژگی های خاص ، در زیبایی دندان ها نیز بکار گرفته می شوند.

سایر مقالات ارائه شده :

درمان ریشه ی دندان

ارتودنسی دندان

اصلاح طرح لبخند در کرج

 

2 thoughts on “پروتز ثابت دندان در کرج

 1. سمیرا - شهریور ۷, ۱۳۹۷ در ۲:۳۱ ب.ظ

  سلام دکتر
  پروتز دندان درد داره ؟ با بی حسی انجام میشه ؟؟؟

  پاسخ
  • drjanani - شهریور ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۱ ب.ظ

   سلام پروتز دندان درد ندارد ولی برایاینکه در حین انجام پروتز ، بیمار احساس درد در لثه ی خود نداشته باشد از بی حس کردن دندان استفاده می شود.

   پاسخ

پاسخ

شش − 2 =

Call Now Button