امروز : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت : ۰۱:۲۶:۵۹

پروتز دندان در کرج

پروتز دندان

آیا می دانید از پروتز دندان ، می توانید دندان های از دست داده ی خود را جایگزین کنید؟

در این مقاله پروتز دندان و انواع آن شرح داده شده است.

پروتز دندان چیست؟

به قطعه ای مصنوعی که جایگزین قسمتی از بدن شود، پروتز اطلاق می شود. زمانی که دندان ها پوسیده و یا تخریب شده باشند، به منظور درمان و رفع عوارض آن اقداماتی انجام میگیرد. یکی از این اقدامات انجام پروتز دندان می باشد، که به منظور پوشش دهی دندان های تخریب شده، تعبیه می شود. با استفاده از پروتز دندان می توان، دندان های آسیب دیده ویا بافت های نرم  از دست رفته را جایگزین و جبران کرد. همچنین از پروتز به منظور روکش کردن و پوشاندن ، قسمت های قابل مشاهده ی دندان نیز، استفاده می شود. که از این طریق دندان ها ،  استحکام بیشتر و شمای زیبا و خوش رنگی به خود می گیرد.

پروتز های دندانی به دوصورت ثابت ( روکش ، پل های دندانی یا ایمپلنت) و متحرک ( کامل و یا جزئی “پارسیل”)  وجود دارند و برای دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پروتز های ثابت

این نوع از پروتز دندان، قابلیت تحرک ندارند و فرد نمی تواند آن ها را از روی دندان هایش جدا کند.

پروتز های ثابت خود به دو گروه ۱٫ پروتز های تک واحدی دندان (Single dental crown) و ۲٫ بریج های دندان (dental bridges) تقسیم می شود.

ایمپلنت نیز جزء این گروه از پروتز دندان، جای می گیرد. امروزه به دلیل ماندگاری بالا و زیبایی این پروتز دندانی، افراد زیادی ازطریق ایمپلنت ، دندان های از بین رفته ی خود را جایگزین می کنند.

پروتز دندان

پروتز دندان

اگر دندان آسیب دیده و کاندید شده برای پروتز دندان، تنها یک دندان باشد، از پروتز های تک واحدی استفاده می شود. در این حالت ساختار ضعیف شده ی دندان، روکش و محافظت می شود.  درمواقعی که دندان ریشه ی سالمی داشته باشد و تنها  ساختمان دندانی آسیب دیده باشد و بد رنگ شده باشد، از روکش به منظور ایجاد زیبایی دندان استفاده می شود. همچنین از روکش به منظور پوشش ایمپلنت های دندان و یا نگهداری از یک دندان پر شده ، اتصال بریج های دندانی و یا حتی یک دندان ضعیف،استفاده می شود. روکش های دندانی  اگر درست مراقبت شوند، معمولا ۱۵سال دوام دارند.

بریج های دندان جزء رایج ترین انواع پروتز دندان شناخته می شوند. اگر فرد کاندید شده برای پروتز دندان، تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده باشد و دندان های زیادی تحلیل رفته  باشند ، از بریج دندان برای آن بهره می گیرند. بریج های دندانی بیشتر به صورت پل هایی هستند که بین دندان های موجود (پایه) قرار می گیرند و نواحی خالی را می پوشانند.

  با استفاده از پروتز دندان می توان، دندان های آسیب دیده ویا بافت های نرم  از دست رفته را جایگزین و جبران کرد. دکتر شهریار جنانی جراح لثه و دهان – دندانپزشک می تواند، پروتز دندان را به بهترین شکل برای بیماران خود انجام دهد و رضایت قابل قبولی را از آن بیمار کند . شما عزیزانی  می توانید جهت  مشاوره ، و وقت دهی با شماره های ۳۲۲۴۲۱۵۱-۳۲۲۵۴۲۲۷-۰۲۶ تماس  حاصل فرمائیدو یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

پروتز متحرک دندان

استفاده از پروتز های متحرک زمانی تجویز می شوند که بیمار قادر به استفاده از پروتز های ثابت نباشد. اگر بیماری تمامی دندان های خود را از دست داده باشد و پایه ای برای ایجاد پروتز در دهان خود نداشته باشد، دندانپزشک متخصص از تعدادی ایمپلنت به منظور ایجاد پایه استفاده می کند، و بعد از ایجاد پایه پروتز کامل برای شخص کار گذاشته می شود. دندان مصنوعی همان پروتز های دندانی متحرک به شمار می آیند.

پروتز دندان

پروتز دندان

نکات مهم در نگهداری و مراقبت از پروتز دندان از نظر دکتر جنانی ، دندانپزشک زیبایی در کرج

از آنجایی که پروتز دندان ها شباهت فراوانی به دندان های دائمی دارند، باید همانند دندان های طبیعی نگهداری و مراقبت شوند. استفاده از مسواک و نخ دندان به منظور جلوگیری از پلاک و یا پوسیدگی دندان ها توصیه می شود.

اگر پروتز دندان ، از نوع متحرک بود، باید دقت داشت که پروتزهای متحرک در مکان های آلوده قرار نگیرند. به منظور تمییز کردن و رعایت بهداشت پروتز های متحرک دندانی، توصیه می شود آن هارا در محلول آب و نمک و یا محلول های ضدعفونی کننده شست شو داد، تا از انتقال عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری به عمل آید.

سایر مقالات ارائه شده :

درمان ریشه ی دندان

ارتودنسی دندان

اصلاح طرح لبخند در کرج

نظرات بسته شده است.

Call Now Button