آیا می دانید درمان ریشه ی دندان، به جای روش های سنتی مثل کشیدن دندان، در جهت حفظ سلامت و زیبایی دندان نقش مهم تر و مؤثر تری را دارد؟ درمان ریشه دندان به جهت حفظ دندان و جلوگیری از درد و ناراحتی و دندان درد هنگام غذا خوردن یا دندان درد شبانه انجام میشود. حفظ دندان طبیعی فرد در جهت زیبایی اهمیت بسیار بالایی دارد. درمان ریشه در واقع به خارج کردن عصب دندان گفته میشود که کانال آن تمیز شده و با مواد بخصوصی پر می شود.

با مطالعه ی این مقاله اطلاعات خود را در جهت راه های درمان ریشه ی دندان بالا ببرید.

درمان ریشه دندان

پالپ دندانpulp (مغز دندان): به مجموع عروق و اعصاب دندانی گفته می شود.

حفره ی مرکزی در قسمت تاج دندان، اتاق پالپ نام دارد. کانال نام دیگر مجرای ریشه ی دندان است.

مغز دندان، پویا و حس دار است، اما عوارضی همچون پوسیدگی ها و آسیب های وارد بر رگ ها و عصب های دندانی سبب ایجاد درد در مغز دندان می شود که با تشدید این عوارض و آسیب ها مغز دندان می میرد و کارایی خود را از دست می دهد.

در صورت بروز آسیب و عارضه در مغز دندان، به جهت پیشگیری از مردن مغز دندان و عوارض شدید تر و جبران ناپذیر آن، درمان ریشه ی دندان اهمیت زیادی پیدا می کند.

روش های درمان ریشه ی دندان (اندودنتیکس)

این تکنیک از درمان که جزء درمان های تخصصی محسوب می شود، از سه مرحله ی 1.تشخیص 2.پیشگیری 3. درمان بیماری ها و صدمات پالپ “و بافت های اطراف ریشه که به پالپ مربوط می شود”، تشکیل می شود.

از رایج ترین و معمول ترین راه های درمانی پالپ دندان، می توان به روش هایی از جمله: روت کانال، اندو، عصب کشی و… اشاره کرد.

بعد از معاینات لازم توسط دندانپزشک متخصص، پزشک مربوطه عوارض موجود را بررسی می کند، و بهترین راه برای درمان آن ها را، تعیین می کند.

 نحوه ی معالجه ی ریشه ی دندان 

بعد از معاینات پزشکی و تعیین روش مناسب درمانی، اقدامات لازم در جهت رفع عوارض صورت می پذیرد.

اگر کار کردن روی دندان مورد نظر، نیاز به بی حسی داشته باشد، پزشک منطقه ی مورد نظر را بی حس می کند و اقدامات لازم جهت از بین بردن پوسیدگی دندان و ایجاد حفره در آن، به منظور دستیابی به پالپ دندان، را انجام می دهد.

با دستیابی به مغز دندان، پالپ آسیب دیده و عفونی شده را از ریشه ی دندان خارج میکنند.

و بعد از شستشو و تمیز نمودن مجرای ریشه ی دندان، آن را خشک می کنند. با خروج پالپ عفونی، حفره ی خالی پالپ، در مجرای ریشه ی دندانی را، با مواد مناسبی که به منظور همین کار ساخته شده اند، پر می کنند.

نمونه واقعی از درمان ریشه دندان توسط دکتر سروش برهانی

مراحل پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در ابتدا، مینا و عاج دندان را درگیر میکند. اگر پوسیدگی تشخیص داده نشود و به موقع اقدامات لازم در جهت رفع کردن آن صورت نگیرد، پوسیدگی تشدید می شود و میکروب ها به مغز دندان راه می یابند.

با راه یابی میکروب ها به پالپ دندانی، التهاب و افزایش حجم و همچنین فشار، داخل محفظه ی پالپ افزایش پیدا می کند، بنابراین درد دندان نیز بیشتر می شود.

جریان خون درون پالپ دندان، در هنگام شب نسبت به روز مقدار بیشتری دارد، به همین دلیل است که دردهای دندانی در شب ها شدت بیشتری دارد.

انیمیشن زیبا از نحوه پر کردن و درمان ریشه دندان

راه های درمان ریشه ی دندان (عصب کشی)

یکی از شناخته ترین و معمول ترین راه های درمان ریشه دندان، عصب کشی (اندو) است، که به رفع عوارض وارده بر دندان،  کمک شایانی می کند.

در این تکنیک ،ابتدا دندان را کاملا تمیز میکنند و پوسیدگی های آن را رفع می کنند.

سپس با رسیدن به پالپ دندانی، با استفاده از وسایل و مواد مخصوص، آن را شستشو می دهند. بعد از شستشو عصب را از میان ریشه ی دندان، در می آورند و کانال های دندانی را، با شستشو، استریل و عاری از میکروب می کنند.

در انتها به دلیل جلوگیری از ورود باکتری ها به ریشه ی دندان، و بازگشت میکروب ها به سیستم عصبی دندان ها، حفره ی موجود در کانال ، را با مواد سازگار و متناسب با نسوج انسانی پر می کنند.

انجام دادن این اقدامات، ایجاد درد و ناراحتی در بیمار می کند، به همین منظور به تشخیص دندانپزشک متخصص، محل مورد نظر را بی حس می کنند.

توصیه می شود، بعد از انجام عصب کشی و درمان ریشه ی دندان، به منظور جلوگیری و از ایجاد عفونت احتمالی در دندان مورد نظر، و یا درد های دندانی،  آنتی بیوتیک و مسکن ، طبق تجویز دندانپزشک مربوطه، مصرف شود.

عصب کشی 

استفاده از تکنیک عصب کشی دندان، تنها در صورت تشخیص عفونت در بافت نرم مرکز دندان (پالپ دندان)، صورت می گیرد.

با مراجعه به دندانپزشک متخصص وضعیت دندان ها ، با استفاده از تکنیک های پزشکی و عکس رادیولوژی بررسی می شود، و عوارض موجود و عفونت های باکتریال  تشخیص داده می شوند و اقدامات لازم در جهت رفع این عوارض صورت می گیرد.

شهروندان عزیز، که به دنبال دندانپزشک خوب در کرج هستند می توانند، به منظور رفع عوارض دندان هایشان و همچنین ایجاد زیبایی در آنها ، به جناب دکتر شهریار جنانی ، دندانپزشک زیبایی در کرج، مراجعه کنند.

سوالات متداول

سخن پایانی:

درمان ریشه دندان از جمله روش های پیشگیری به جهت حفظ سلامت دندان است که هرچه زودتر پیشگیری و اقدامات لازم را به جهت درمان انجام دهید. دندانپزشکی دکتر جنانی خدمات درمانی دندان را به طور کامل انجام می دهند.

پاسخ

Call Now Button