دندانپزشکی در بارداری

فهرست محتوا

چکاپ های 6 ماه یکبار دندانپزشکی به منظور رفع عیوب موجود و تقویت استحکام و سلامتی دندان ها می باشد. اما چند درصد افراد به این چکاپ های دوره ای و مهم اهمیت می دهند؟

بطور مثال چند نفر از اطرافیانتان هر 6 ماه یکبار برای معاینه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنند؟

خود شما چطور؟ سلامت دندان هایتان چقدر برایتان مهم است؟

در اکثر مواقع اگر درد دندان به سراغمان نیاید نیازی برای مراجعه به دندانپزشک نمی بینیم!

در این مقاله سعی داریم در مورد مبحث مهم و پرمخاطب دندانپزشکی در بارداری اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

دکتر شهریار جنانی ، دندانپزشک زیبایی در کرج و دارای فلوشیپ و مستر شیپ ایمپلنت از ICOI از آمریکا، می باشند.
شما عزیزان  می توانید برای انجام چکاپ های دندانپزشکی در طول بارداری؛ توسط دکتر شهریار جنانی، از طریق زیر اقدام کنید:
شماره های تماس:  32242151 -32254227  (026)
صفحه اینستاگرام

چکاپ های دوره ای دندانپزشکی

معاینات حضوری و بررسی شرایط دهان و دندان از جمله موارد بسیار مهم می باشد که باید مد نظر قرار داد. معمولا فاصله میان معاینات دندانپزشکی حدود 6 ماه یکبار در نظر گرفته می شود.

به نظر شما اهمیت این معاینات دوره ای چیست؟

همانطور که از قدیم شنیده ایم؛ پیشگیری بهتر از درمان می باشد. اقدامات پیشگیری مدت زمان مشخصی دارند که اگر این مدت زمان بگذرد فرد ناچارا باید از راهکارهای درمانی پیچیده تر برای رفع عوارض موجود استفاده کند.

چکاپ های دوره ای
چکاپ های دوره ای

یکی از شایع ترین عوارضی که بر دندان ها تحمیل می شود، پوسیدگی دندان است. جرم های دندانی بستری مناسب برای حضور باکتری های پوسیدگی زا در سطح دندان ها، فراهم می آورند. با رسوب این جرم های دندانی و برطرف نکردن آن ها، دندان ها دچار آسیب و پوسیدگی های وسیع می شوند.

حال به نظر شما انجام جرمگیری به موقع و منظم دندان ها مناسب تر می باشد یا راهکارهای درمانی برای رفع پوسیدگی آن ها؟

اقدام به بارداری و دندانپزشکی

بارداری دوره ای بسیار مهم در زندگی تمامی بانوان می باشد. این دوره ی مهم نیاز به یک سری مراقبت ها و برنامه ریزی های دقیق دارد.

بطور مثال زنانی که تصمیم به بارداری دارند باید با انتخاب یک متخصص زنان و زایمان حاذق تمامی آزمایش های مربوطه و اقدامات لازم را انجام دهند.

جرمگیری دندان
جرمگیری دندان
  • چکاپ های دندانپزشکی قبل از اقدام به بارداری نکته ی بسیار مهم می باشد که زنانی که تصمیم به بارداری دارند باید به آن توجه کنند.
  • معاینات دندانپزشکی قبل از اقدام به بارداری می تواند سلامت دندان ها را در طول بارداری تضمین کند تا مادر و جنین متحمل عوارض نامطلوبی نشوند.

تغییرات هورمونیک و تاثیر آن در سلامت دهان و دندان

همانطور که می دانید، هورمون های زنان باردار در دوره ی حاملگی دستخوش تغییرات بسیار زیادی می شود. این تغییرات هورمونیک در حالات و شرایط درونی بدن زن حامله تاثیر مستقیم می گذارد.

تغییرات هورمونی باعث می شوند که لثه ها پرخون و مستعد التهاب و عفونت شوند. در این حالت اگر سلامت دندان ها نیز شرایط مناسبی نداشته باشد احتمال دندان درد و پوسیدگی دندان تشدید می شود.

توصیه می شود زنان قبل از اقدام به بارداری با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی در کرج  وضعیت دهانی و دندانی خود را بررسی کنند و عیوب احتمالی را رفع کنند. همچنین در جلسات مشاوره ی دندانپزشکی می توانند نحوه ی صحیح مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه را آموزش ببینند.

التهاب و عفونت لثه در دوران بارداری ممکن است خطری برای سلامت مادر و جنین باشد. به همین منظور جرمگیری دندان در کرج  و رفع پوسیدگی دندان ها، قبل از تصمیم به بارداری از جمله موارد مهم و تاثیر گذار در داشتن دوره ی بارداری سالم و بدون عوارض دندانی می باشد.

مصرف دارو در دوران بارداری

از آنجا که مواد مصرفی توسط مادر از طریق بند ناف روی جنین تاثیر می گذارد، مصرف هرگونه قرص و تزریق مواد دارویی باید با اجازه ی پزشک زنان و زایمان باشد.

تاثیر مواد دارویی ممکن است سلامت جنین را به خطر اندازد. بنابراین مصرف دارو مانند مسکن و … در این دوره با محدودیت های جدی روبرو است و باید زیر نظر متخصص زنان و زایمان مصرف شود.

بنابراین هرگاه دچار دندان درد شدید از مسکن و مواد دارویی استفاده نکنید و سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام و اقدامات درمانی متناسب با عوارض موجود صورت گیرد.

جرمگیری دندان
جرمگیری دندان توسط دکتر شهریار جنانی

عکس دندانپزشکی در بارداری

در مواقعی لازم است شرایط درونی دندان با استفاده از گرافی های بدست آمده از آن ها بررسی شود و عوارض احتمالی تشخیص داده شود.

ممکن است از خود بپرسید تهیه ی گرافی از زنان باردار خطرناک است؟

در مواقعی که برای تشخیص عوارض احتمالی نیاز به تهیه ی گرافی از دندان های فرد باردار باشد، با تجویز پزشک می توان از پیش بندهای سربی که مانع از رسیدن اشعه های مضر به جنین می شود، بهره گرفت.

دندانپزشکی در بارداری
دندانپزشکی در بارداری

نتیجه گیری

با رعایت نکات بهداشتی و چکاپ های دوره ای می توانید دوره ی بارداری موفق و سلامتی داشته باشید. با این حال در صورت ایجاد عوارض دهانی و دندانی نیاز است تا با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی معاینات لازم را انجام دهید.

با تجویز پزشک زنان و زایمان و بررسی های انجام شده توسط دندانپزشک درمان های مناسب برای رفع عارضه های دهانی و دندانی در زنان باردار انجام می شود.

معمولا سه ماهه ی دوم بارداری، زمانی مناسب و کم خطر برای انجام درمان های دندانپزشکی اعم از جرمگیری دندان و اقدامات پیشگیرانه می باشد. انجام روکش دندان در کرج ، بلیچینگ دندان در کرج ، لمینت دندان در کرج و … چنانچه واجب نباشند؛ بهتر است بعد از اتمام دوره ی بارداری صورت گیرد.

پاسخ

Call Now Button