روکش دندان، یک روش پیشرفته در دندانپزشکی است که فرد می تواند با استفاده از آن ها دندان هایی زیبا، متناسب و جذاب داشته باشد. این فرآیند مجموعه‌ ای از مراحلی است که در آن لایه‌ ای از مواد مصنوعی بر روی سطح دندان ها قرار می‌گیرد تا شکل، رنگ و ظاهر آنها را بهبود بخشد. با استفاده از روکش دندان، فرد از یک لبخند زیبا و اعتماد به نفس بالا بهره‌ مند می شود. یکی از مزایای اصلی روکش دندان، بهبود ظاهر ظاهری دندان ها است. با نصب روکش دندان، نقاط ضعفی همچون دندان های شکننده، تیره، ناهموار یا نامنظم برطرف می شود و دندان هایی طبیعی، سفید و هماهنگ با چهره به نمایش گذاشته می شود.

روکش دندان

روکش دندان چیست؟

فهرست محتوا

روکش دندان یک لایه بسیار نازک است که سبب پوشش دندان می شود، قبل از آنکه روکش های زیبایی را بخواهیم بر روی دندان ها قرار دهیم، یک لایه از دندان تراشیده می شود و سبب روکش بر روی دندنا قرار می گیرد. این کار علاوه بر ایتکه می تواند موجب زیبایی ظاهری دندان شود، می تواند منجر به تقویت و محافظت آن نیز شود.

ضرورت انجام و استفاده از روکش دندان

موارد متعددی می تواند نیاز به روکش دندان داشته باشد، تا بتوان با کمک آن به رفع مشکلات دهان و دندان پرداخت که این موارد عبارت است از:

  • ترمیم دندان شکسته
  • رفع ترک خوردگی دندان
  • رفع و درمان پوسیدگی دندان
  • اصلاح طرح لبخند
  • پل دندان
  • قرار گرفتن بر روی ایمپلنت
  • رفع نافرمی ها و بدرنگی های دندان

انواع روکش دندان

روکش های دندانی انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک ازآنها استفاده می شود. برخی از متداول ترین انواع روکش دندانی عبارتند از:

روکش استیل ضد زنگ

یکی از پرکاربردترین روکش های زیبایی که در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، روکش استیل ضد زنگ می باشد. در حقیقت این نوع روکش می تواند جایگزین دندان از دست رفته شود و مثل یک فضا نگهدارنده عمل نمایید. این نوع روکش به صورت موقتی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا پس از تراشیدن دندان از این روکش استفاده می نماییم تا روکش دائمی دندان آماده شود.


روکش جوش داده شده به فلز

این نوع روکش بسیار شبیه به دندان بوده و در مقایسه با روکش های فلزی بیشتر در معرض ساییدگی دندان مقابل می باشد. در حقیقت اکثر اوقات از روکش جوش داده شده به فلز برای دندان های جلو و عقب استفاده می شود.


روکش تمام رزینی

این نوع روکش موقتی بوده و از لحاظ هزینه مقرون به صرفه خواهد بود و هزینه آن مناسب است. اما روکش تمام رزینی بسیار شکننده است و سریعا آسیب دیده و ساییده می شود.


روکش تمام سرامیکی

روکش سرامیکی شباهت بسیاری با دندان دارد و برخی از افراد هستند که به فلز حساسیت دارند که در این موارد می توانند از این نوع روکش استفاده نمایند. در حقیقت این نوع روکش مناسب برای دندان های پیشین می باشد.


روکش زیرکونیوم

روکش زیرکونیوم قابل ساخت در مطب های دندانپزشکی است و در یک جلسه آماده می شودو نیازی به استفاده از روکش موقت نخواهد داشت

  • پر کردن فضای خالی بین دو دندانی که بعنوان پایه در بریج دندان ها استفاده می شوند.

روکش ها انواع متنوعی را شامل می شوند. اینکه کدام نوع از روکش برای شما استفاده شود بنا به تشخیص دندانپزشک و سلیقه ی شما می باشد.

آیا روکش دندان عوارضی هم دارد؟

روکش دندان همانند کاور محافظتی از دندان مراقبت می کند. اگر دندانی نیاز به روکش شدن داشته باشد و اقدامات لازم صورت نگیرد، عوارض نامطلوب  و در مواردی غیرقابل جبران به مرور زمان، برای دندان ها ایجاد می شود. از این عوارض می توان به موارد مهمی مانند: شکستگی و غیرقابل نگهداری شدن دندان ها اشاره کرد.

  • شما عزیزان باید توجه داشته باشید که روکش دندان امری بسیار حائز اهمیت می باشد. اما اگر این تکنیک بصورت صحیح و با مواد مطلوبی انجام نشود، نه تنها عوارض موجود دندانی را برطرف نمی سازد بلکه آن ها را تشدید می کند.
  • پس باید در انتخاب دندانپزشک خود نهایت دقت را مد نظر داشته باشید تا بتوانید روکش دندان با کیفیت و ماندگاری را بخود هدیه دهید.

فیلم روکش دندان

در این قسمت یک نمونه ویدیو از نحوه ی روکش دندان به شما عزیزان نشان داده می شود.

چه موادی برای ساخت روکش دندان استفاده می‌شود؟

مواد روکش دندان

برای ساخت روکش دندان، از مواد مختلفی استفاده می‌شود. موادی که برای ساخت روکش دندان معمولاً استفاده می‌شوند عبارتند از :

پورسلن (Porcelain)

پورسلن یا سرامیک یکی از محبوب‌ترین مواد برای ساخت روکش دندان است. این ماده بسیار شبیه به ظاهر و رنگ دندان طبیعی است و به خوبی با بافت دندان هماهنگ می‌شود. پورسلن دارای خصوصیات استحکام و مقاومت بالا است و به طور طبیعی مقاوم در برابر لکه‌ها و رنگ‌دهی است.

کامپوزیت (Composite)

کامپوزیت یک ماده رزینی است که شامل ذرات مختلف مانند شیشه و سرامیک است. این ماده قابل انعطاف بوده و می‌تواند به شکل دندان مدل شود. کامپوزیت دندانی دارای رنگ بسیار شبیه به دندان طبیعی است و می‌تواند در طول زمان لکه نشود. همچنین، در صورت لزوم، می‌توان کامپوزیت را تعمیر کرد یا اصلاح کرد.

ونیرها (Veneers)

ونیرها نوعی روکش نازک هستند که عموماً از پورسلن یا کامپوزیت ساخته می‌شوند. آنها بر روی سطح نمایی از دندانها قرار می‌گیرند تا شکل، رنگ و ظاهر زیبا و طبیعی دندانها را تغییر دهند.

لومینیرها (Lumineers)

لومینیرها نوعی ونیرهای پورسلنی هستند که بسیار نازک و ضخیمی هستند. به دلیل ضخامت کم، لومینیرها معمولاً نیازی به تراشیدن یا تعدیل دندان ندارند و بر روی سطح دندان قرار می‌گیرند.

مواد دیگری نیز برای ساخت روکش دندان استفاده می‌شوند، اما مواد فوق بیشترین رایجی هستند. نوع ماده‌ای که برای ساخت روکش دندان استفاده می‌شود، بسته به نیازها و توصیه‌های پزشک دندانپزشک شما تعیین می‌شود.

سوالات متداول در خصوص روکش دندان

پاسخ

1 + 20 =

Call Now Button