سفید کردن دندان های زرد دغدغه ی بسیاری از افراد مخصوصا بین جوانان می باشد. آیا شما نیز می خواهید دندان های سفید و درخشان داشته باشید؟ آیا به دنبال راهکارهایی برای سفید شدن دندان هایتان می گردید؟ آیا بخاطر داشتن دندان های زرد و نازیبا اعتماد به نفس خود را از دست داده اید؟ برای دانستن این موارد و پاسخ این سوال ها با ما همراه باشید.

سفید کردن دندان

فهرست محتوا

تقریبا زندگی هر فرد تحت الشعاع ارتباطات اجتماعی او با اطرافیان قرار دارد. با در نظر گرفتن این موضوع افراد در پی یافتن نکات موثر در ارتقا و افزایش کیفیت روابط اجتماعی خود در تلاش هستند. داشتن دندان های سفید و مرتب یک پارامتر بسیار حائز اهمیت درهمین راستا است. همچنین داشتن لبخند زیبا به منظور افزایش اعتماد به نفس در افراد حین برقراری ارتباط با دیگران تاثیر گذار است. در ادامه ی مطلب به بیان تکنیک های نوین سفید کردن دندان پرداخته ایم پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها  بخوانید.

دندان سفید

روش های سفيد كردن دندان ها در دندانپزشکی

تکنیک های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد که در ادامه به معرفی چند مورد از این روش ها می پردازیم:

جرمگیری دندان

در روش جرمگیری دندان، پزشک با استفاده از ابزارهای دستی، پلاک های موجود بر روی دندان را از بین می برد. در روش جرمگیری توسط ابزار التراسونیک پزشک با کمک دستگاه هایی که سر فلزی دارد پلاک ها را از روی سطح لثه و دندان پاک می کند. البته روش سفید کردن دندان با جرمگیری کمی سطحی تر از بقیه روش ها است اما برای افرادی که جرم دندان های آنها سبک تر است پیشنهاد می شود.

بلیچینگ دندان

همانطور که در مقاله ی بلیچینگ دندان در کرج ذکر شد، یکی از راهکارهای موثر در سفید سازی دندان ها، انجام بلیچینگ می باشد.

این روش از طریق آغشته کردن دندان ها به یک محلول اسیدی است که به نوعی به آن H کردن دندان نیز گفته می شود. سپس ماده اکسید کننده را بر روی مینای دندان می زنند. بعد از اتمام این مرحله دندان ها باید در معرض نور شدید یا لیزر قرار بگیرد. همچنین جهت ماندگاری، از این روش باید آن را سه تا چهار بار تکرار کنید.

روکش دندان

روکش های دندانی نه تنها باعث افزایش استحکام دندان می شوند بلکه رنگ نامطلوب دندان را نیز برطرف می کنند و با اصلاح طرح لبخند، نمای زیبا و ایده آلی به دندان ها می بخشند. در معرفی برخی از این روش ها می توان به لمینیت، کامپوزیت، ونیرلمینیت و باندینگ دندان اشاره کرد. لمینت دندان، نوعی روکش زیبایی می باشد که تمام آن از جنس سرامیک است. این روش می تواند زیبایی رضایت بخشی را برای دندان ها فراهم آورد.

 باندینگ دندان

تکنیک باندینگ دندان از طریق قرار دادن یک رزین کامپوزیتی همرنگ دندان بر روی سطح دندان انجام می شود. باندینگ دندان یک روش درمانی عالی برای سفید شدن همیشگی دندان و جلوگیری از برگشت رنگ و یا زردی، بر روی دندان ها نیز به شمار می رود.

سفید کردن خانگی دندان ها

برخی از افراد تمایل دارند از طریق راهکارهای سنتی و خانگی رنگ زرد و نامطلوب دندان های خود را از بین ببرند. اما ممکن است در برخی موارد این تکنیک ها تاثیر چندانی در سفید کردن دندان به مدت طولانی و ماندگار، نداشته باشند. اما با رعایت یک سری نکات بهداشتی مانند: مسواک زدن منظم، استفاده از نخ دندان بعد از مصرف مواد غذایی و عدم مصرف بی رویه  نوشیدنی های رنگی می توان از تغییر رنگ دندان و زشتی آن جلوگیری به عمل آورد.

در اینجا به برخی راهکارهای سفید کردن دندان ها به روش خانگی می پردازیم:

 1. خمیر جوش شیرین و پروکسید هیدروژن به دو صورت خمیری و قرقره کردن قابل‌استفاده است.
 2. ترکیب نمک دریایی به ‌اضافه جوش شیرین در سفیدی دندان‌ها مؤثر است.
 3. خمیر زردچوبه (زردچوبه + آب) را روی مسواک خود بمالید و دندان‌هایتان را با این خمیر مسواک کنید.
 4. استفاده از پودر زغال‌سنگ به صورت روزانه در سفید شدن دندان مؤثر می‌باشد.
 5. ترکیب آب لیمو و جوش شیرین و مسواک کردن دندان‌ها به صورت منظم بسیار کمک‌ کننده است.
 6. روغن نارگیل را در یک قاشق غذاخوری بریزید و آن را قرقره کرده و سپس به ‌آرامی مسواک بزنید.
 7.  سرکه سیب، برای ضدعفونی و سفید کردن به طور هم‌زمان دندان‌ها قابل استفاده می باشد.
 8. ترکیب پوست پرتقال + نمک و سپس مالیدن آن بر روی دندان‌ها و مسواک کردن می‌تواند مؤثر واقع شود.
 9. ساییدن دندان ها به داخل پوست موز نتیجه آنی و فوری را در پی دارد.
 10. می‌توانید با ترکیب زردچوبه و جوش شیرین به‌ اضافه نعنا یا پوره توت فرنگی در خانه خمیردندان خانگی با اسانس‌های متفاوت درست کنید و دندان‌های سفید و در خشان داشته باشید.

نکته: توجه داشته باشید که تمام مواردی که به آن اشاره کردیم راه حل قطعی نیستند. برای بهره گیری از روش هایی که ماندگاری در طولانی مدت را دارند می توانید روش های درمانی سفید کردن دندان در دندانپزشکی را انتخاب کنید.

تأثیر مواد خوراکی بر روی زردی و پوسیدگی دندان‌ها

اگر مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنید از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد موجب خرابی و زردی دندان‌ها می‌گردد. باید مراقب باشید چرا که دندان‌ها عضو بسیار مؤثری در زیبایی و سلامت انسان هستند.

 • سعی کنید در برنامه غذایی خود مصرف سبزی  و میوه به مقدار بیشتر را جای دهید. چرا که این دسته از مواد غذایی خود، راه حلی مناسب برای پیشگیری از پوسیدگی و زردی دندان ها محسوب می شوند.
 • نوشیدنی‌ها نیز تأثیر بسزایی در رنگ پذیری دندان‌ها دارد. برای مثال نوشیدن میزان زیادی چای، قهوه و نوشابه در پوسیدگی و رنگ گرفتن دندان مؤثر هستند.
 • از استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 • همچنین سعی کنید از خوردن شیرینی و شکلات‌های چسبنده پرهیز کنید؛ چرا که بیشترین تأثیر را در خرابی دندان‌ها دارند.
راز سفید کردن دندان
راز سفید کردن دندان

سفید شدن دندانهای زرد

همانطور که اشاره کردیم اهمیت دادن به سلامت دهان و دندان از جمله نکات بسیار مهم و اساسی می باشد که هر فرد باید به آن توجه داشته باشد. معمولا زردی و تیرگی دندان ها ناشی از تجمع جرم و باکتری های پوسیدگی زا در سطح دندان ها است. با جرمگیری دندان در زمان های مناسب می توان از تجمع اجرام دندان و ایجاد پوسیدگی های ناشی از آن جلوگیری نمود. در برخی موارد اگر شدت جرم های دندانی زیاد باشد ممکن است دندان تغییر رنگ دهد و تیره تر شود. در این حالت تنها جرمگیری دندان کافی نمی باشد و نیاز است تا از طریق تکنیک های دیگر، دندان ها را سفید کرد.

سفید شدن دندان با فویل آلومینیومی

می توان گفت روش سفید کردن دندان با فویل آلمینیومی یکی از روش های آسان، ارزان و فوری است که می تواند بسیار موثر باشد. به طور مثال: اگر زمانی به یک مهمانی مهم دعوت شدید و دغدغه سفید شدن دندان‌هایتان را به صورت فوری داشتید، پیشنهاد می‌کنیم از این روش سریع و تأثیرگذار استفاده کنید. به این صورت که با قرار دادن فویل آلومینیومی به مدت یک ساعت بر روی دندان‌ها می‌توانید شاهد دندان‌های سفید به‌سان برف شوید.

اشتباهاتی که هنگام مسواک زدن موجب زردی و خرابی دندان می‌شوند کدام‌اند؟

دندان های برخی افراد نیز به دلیل عادت‌های اشتباهاتی که درحین مسواک کردن دارند، در طول زمان، زرد و خراب می‌شود. یکی از این عادت‌ها، مسواک زدن در زمان مناسب و تعداد دفعات کم است. میانگین مسواک کردن در طول روز دو بار و بهترین زمان شب، قبل از خواب و بعد از خواب می باشد. درصورتی که نتوانستید در وسط روز وعده لازم مسواک کردن را انجام دهید، از مایع دهان شو به عنوان جایگزین استفاده کنید. عمر استفاده هر مسواک حدوداً سه ماه است؛ چرا که پرزهای مسواک بر اثر شستشوی زیاد به ‌زودی تخریب می‌شوند و دندان‌ها را آن طوری که باید تمیز نمی‌کنند. نکته بعدی شکل مسواک زدن است؛ به این صورت که دندان‌های جلویی را باید به صورت حرکت رفتی و برگشت و عمودی و به مدت دو دقیقه مسواک کنید. حرکت مسواک نیز بر روی دندان‌های آسیاب باید از تمام جهات به‌صورت عمودی، افقی و به پهلوی دندان بوده و خوب شسته شوند. سعی کنید مسواک را بدون درپوش نگذارید و در توالت نگهداری نکنید. استفاده از مسواک با قابلیت لثه شو و زبان شو می‌تواند در عملکرد بهتر آن تأثیر داشته باشد.

اثر بیماری‌ها بر روی دندان‌ها

بیماری دیابت از آن دسته از بیماری‌هایی به شمار می‌رود که تأثیرات مخربی بر روی دندان‌ها به جای می‌گذارد. از جمله تأثیرات مخرب این بیماری خشکی دهان و پوسیدگی، زردی دندان‌ها و بوی بد دهان است. دلیل این اتفاق عدم کنترل قند خون در بدن است؛ بنابراین به یاد داشته باشید که رعایت مقدار مصرف قند می‌تواند نقش چند جانبه در سلامتی انسان داشته باشد.

 لازم به ذکر است اگر تصمیم به سفید کردن دندان های خود دارید، حتما به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید تا شرایط دهانی – دندانی شما مورد بررسی قرار گیرد و بهترین روش سفید سازی برای شما انتخاب شود.

پاسخ

Call Now Button