زیبایی و سفیدی دندان یکی از دغدغه انسان ها شده است . بلیچینگ دندان راهکاری برای زیبایی و سفید کردن دندان ها می باشد. در این مقاله به بلیچینگ دندان و مزایای آن می پردازیم. به طور کلی، هر چه مدت زمان بیشتری محلول قوی تری را روی دندان های خود نگه دارید، دندان های شما سفیدتر می شوند. با این حال، هر چه درصد پراکسید در محلول سفید کننده بیشتر باشد، باید کوتاه‌تر روی دندان‌ها اعمال شود. ماندن ژل برای مدت طولانی تری باعث کم آبی دندان و افزایش حساسیت دندان می شود.

دلایل تغییر رنگ دندان

فهرست محتوا

تغییر رنگ دندان دو نوع ممکن است رخ دهد . یا دندان ها به صورت داخلی کدر می شوند و یا به صورت خارجی کدر می شوند.

کدر شدن خارجی دندان

در این حالت سطح خارجی دندان ها با توجه به مصرف برخی مواد غذایی شروع به کدر شدن و تغییر رنگ می کند.  با روش های ساده سفید کردن می توان این مشکلات را برطرف نمود. بهتر است که هر چه سریع تر به برطرف نمودن این مشکل پرداخت ، زیرا رفع این مشکل در مراحل ابتدایی ،بسیار ساده می باشد ؛ ولی در صورت برطرف نکردن آن ممکن است لکه های عمیق تری را ایجاد کند که نیاز به درمان های پیچیده تری داشته باشد.


کدر شدن داخلی دندان

در این روش سطح داخلی دندان دچار تغییر رنگ می شوند . این مشکل می تواند به دلایلی مانند افزایش سن رخ دهد .  برای درمان این مشکلات می توان از بلیچینگ دندان استفاده نمود .

دندان ها یکی از بخش های مهم در زیبایی چهره و لبخند ،به شمار می آیند که به مرور زمان درخشندگی و زیبایی خود را از دست می دهند. برای جلوگیری از این عوارض باید به مراقبت از آنها پرداخت. در ادامه مهم ترین دلایل تغییر رنگ دندان ها را بیان خواهیم نمود .


نوشیدنی و غذا

بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که مصرف می کنیم در تغییر رنگ دندان ها تاثیر بسیاری داند .  مانند شراب ، قهوه ، چای و … بنابراین بعد از مصرف این نوع از نوشیدنی و یا مواد غذایی باید از مسواک استفاده نمود .


استعمال دخانیات

مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان تاثیر یسیاری در تغییر رنگ دندان ها دارند . ماده تار و نیکوتین که در توتون وجود دارد باعث ایجاد لکه های مقاومی در دندان می شود .نیکوتین سبب ایجاد رنگ زرد در دندان ها می شود که این لکه های زرد رنگ روی سطح دندان ها می ماند.

افزایش سن

عاج بخش نرمی از دندان می باشد که زیر پوسته خارجی و سفید رنگ دندان قرار دارد . در اثر مسواک زدن زیاد ، بخش بیرونی دندان ها نازک می شود و عاج دندان که زرد رنگ می باشد نمایان می شود .


ایجاد آسیب به دندان

در اثر وارد شدن ضربه به دندان ها باعث می شود دندان ها عاج بیشتری تولید کنند و نسبت به این ضربه ها عکس العمل نشان دهند . به دلیل تیره بودن عاج دندان ها نسبت به مینای دندان، رنگ دندان هادچار تغییر می شود .


مصرف دارو

با مصرف داروهایی همچون آنتی هیسامین ها ، آنتی سایکوتیک‌ها و یا داروهایی که برای درمان فشار خون استفاده می شوند تاثیر بخصوصی در تغییر رنگ دندان ها دارند .

روش سفید کردن دندان

ابتدا باید مشخص شود که دندان ها به چه دلیلی تغییر رنگ داده اند ، بعد از مشخص شدن علت آن، دندانپزشک باید تشخیص دهد که آیا دندان های شما برای سفید شدن مناسب می باشند و یا خیر . سپس می توان از یکی از موارد زیر برای سفید شدن دندان ها استفاده نمود .

  • استفاده از بلیچینگ دندان در مطب که به آن بلیچینگ قدرتی نیز می گویند .
  • استفاده از سیستم سفید کننده دندان
  • سفید کردن دندان با لیزر
  • استفاده از سایر روش های سفید کردن ، مانند: روکش دندان و کامپوزیت

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان در واقع به سفید کردن دندان ها گفته می شود که یکی از رایج ترین روش های دندانپزشکی برای زیبایی دندان ها می باشد . با استفاده از بلیچینگ می توان دندان ها را به رنگ اولیه و یا حتی سفید تر از رنگ طبیعی خود تبدیل نمود.

تفاوت بلیچینگ دندان و لمینت دندان

مهم ترین تفاوتی که در بلیچینگ دندان وجود دارد این است که در روش بلیچینگ دندان از مواد مخصوص برای سفید شدن دندان استفاده می شود. در صورتی که در لمینت سطحی از دندان تراش داده می شود و سپس لایه ی نازک لمینت سرامیکی روی دندان قرار گرفته می شود.

موارد منع استفاده از بلیچینگ دندان

یکی از روش های سفید کردن دندان ها بلیچینگ دندان می باشد . بلیچینگ ماده ای اسیدی است که بر روی دندان ها گذاشته می شود و با استفاده از نور و یا لیزر می توانیم به سفید کردن دندان بپردازیم .

بلیچینگ بر روی تمام دندان ها تاثیر ندارد، در صورتی که مینای دندان سالم باشد و درمان های همانند لمینت و یا کامپوزیت نکرده باشید می توانید از روش درمانی بلیچینگ استفاده نمایید .

انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به دو روش هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ انجام می شود . در نوع خانگی یک روش ساده تر است و در این روش از بیمار قالب گرفته می شود و برای فرد پلاک های شفاف ساخته می شود و توسط آموزش ماده به بیمار داده می شود و پروسه درمانی در خانه ادامه پیدا می کند .

در پروسه درمانی آفیس بلیچینگ حدود یک تا دو ساعت این کار توسط دندانپزشک با کمک دستگاه و یا بدون دستگاه ژل ها عمل خود را انجام دهند .

تعداد جلسات درمان بلیچینگ دندان

تعداد جلسات درمان با توجه به شرایط دندانی افراد متفاوت می باشد . معمولا بلیچینگ دندان نیاز به یک تا دو جلسه درمان دارد . در صورتی که دندانی طی یک جلسه اول به نتیجه دلخواه نرسد در این صورت بهتر است پس از دو هفته مجدد درمان انجام گیرد .

جرمگیری دندان بهتر است یا بلیچینگ دندان

هر دوی روش ها دارای یک هدف مشخص می باشند. با توجه به مشترک بودن هدف هر دوی آنها ، تفاوت های مختلفی نسبت بهم دارند . جرمگیری دندان ، یکی از روش های ساده دندانپزشکی می باشد که در آن اقدام به از بین بردن لکه های روی سطح دندان می کنند . اکثرا نتایج حاصل از جرمگیری دندان ، بسیار پایدار نمی باشند و مجددا دندان با مصرف مواد غذایی و تجمع جرم دندانی ، رنگ دندان ها باز می گردد .

افراد سیگاری و افرادی که مدام از نوشیدنی های کافئین دار استفاده می کنند لکه های ماندگارتری روی سطح دندان خود دارند. بنابراین با استفاده از روش جرمگیری نمی توان به رفع طولانی مدت این عوارض اقدام نمود و نیاز است از طریق روش بلیچینگ دندان زیبایی و رنگ مطلوب را به دندان ها هدیه داد .

آماده کردن دندان برای بلیچینگ

قبل از انجام بلیچینگ دندان ، باید یک سری نکات مهم را مد نظر قرار داد ، به عنوان مثال نباید دندان پوسیده ای در دهان وجود داشته باشد. بنابراین تمام دندان های پوسیده باید ، ترمیم شوند .

لازم به ذکر است که ، اگر جرمگیری قبل از انجام بلیچینگ استفاده شود باعث می شود که تاثیر سفیدی دندان با استفاده از بلیچینگ دندان، افزایش پیدا کند.

مراحل انجام بلیچینگ دندان

یک ماده اصلی برای سفید کردن دندان اکسید هیدورژن می باشد. اکسید هیدروژن باعث می شود که رنگدانه هایی که در هرم مینای دندان وجود دارند و رسوب کرده اند ، از بین رفته و با گذشت زمان به قسمت پایینی مینای دندان نفوذ کرده و باعث تغییر در رنگ دندان ها شوند.

میزان سفید کردن دندان با بلیچینگ

قابل ذکر است که میزان سفیدی در بلیچینگ و ماندگاری آن، به رعایت بهداشت دهان توسط فرد، بستگی دارد. باید توجه داشت که حتما بعد از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگدندانه ها می شود ، دندان ها را شست. جنس دندان ها نیز تاثیر بسیاری در میزان سفید شدن دندان ها دارد .

نکات مهم در بلیچینگ دندان

  • باید دقت داشته باشید که میزان زیبایی دندان بسته به هنر دست دندانپزشک می باشد ، هرچه دندانپزشک با تجربه تر و مهارت بالا تری داشته باشد در نتیجه، میزان زیبایی دندان در روش بلیچینگ دندان افزایش می یابد .
  • روش بلیچینگ دندان یکی از روش های زیبایی دندان می باشد و جز روش های درمانی محسوب نمی شود  و سایر موارد.

بعد ازسفید نمودن دندان ها باید به نکات زیر توجه نمود .

  • از مصرف بیش از حد ، نوشیدنی هایی که رنگدانه تیره دارند خودداری کنید .
  • برای مصرف مایعات تا حد امکان از ، نی استفاده شود .
  • بعد از مصرف هر گونه مواد غذایی دندان های خود را تمییز کنید
  • مصرف دخانیات حداقل تا 2 روز بعد از بلیچینگ دندان توصیه نمی شود

مزایای بلیچینگ دندان

1- زمان مورد نیاز برای بلیچینگ دندان کمتر از یک ساعت می باشد .

2- یک روش چشم گیر با نتیجه فوق العاده می باشد .

3- در تعداد جلسات کمتری فرد به نتیجه ی دلخواه خود می رسد

4- دارای کمترین عوارض است .

5- یک روش مطمئن برای سفیدن شدن دندان می باشد .

6- مناسب ترین روش برای از بین بردن لکه های عمیق می باشد .

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه انجام بلیچینگ دندان با توجه به میزان آسیب های دندان مانند: پوسیدگی دندان ، میزان جرم دندان و … متفاوت می باشد . زیرا ابتدا باید به رفع این مشکلات پرداخت و سپس اقدام به انجام بلیچینگ نمود.  همچنین از سایر مواردی که باید در بلیچینگ دندان به آن توجه داشت ، مواد مورد استفاده در بلیچینگ دندان می باشد .

ماندگاری بلیچینگ دندان

میزان ماندگاری در بلیچینگ دندان با توجه به عوامل مختلفی ممکن است تغییر کند . در صورت عدم رعایت بهداشت دهان ، مصرف زیاد نوشیدنی هایی همچون قهوه ، عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و … ممکن است ماندگاری بلیچینگ دندان، بسیار کوتاه باشد . بنابراین با رعایت بهداشت و سایر نکات می توان ماندگاری بلیچینگ دندان را افزایش داد.

آیا بلیچینگ دندان ضرر دارد ؟

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که آیا این روش برای دندان ها ضرر دارد ؟ بسته به نوع ماده ای که استفاده می شود و تکنیکی که دندانپزشک به کار می برد برای کار بلیچینگ در صورتی که از ماده مصرفی و تکنیک استاندارد به کار رود هیچ گونه ضرری متوجه حال بیمار نخواهد شد . اما اگر به هر دلیلی این تکنیک و مواد خارج از ایده استاندارد باشد ممکن است مضراتی را به دنبال داشته باشد .

نکته مهم ای که باید در نظر داشته باشید حتی درمان بلیچینگ هم نیاز به درمان اولیه دارد و مواردی هستند که بلیچینگ دندان توصیه نمی شود .

سوالات رایج در بلیچینگ دندان

پاسخ

6 + دوازده =

Call Now Button