نکات مهم در جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته

در چه مواقعی نیاز به جراحی دندان عقل نهفته می باشد؟

آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟

افرادی که برای جراحی دندان عقل به دندانپزشکی مراجعه می کنند باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند. دندانپزشک با انجام رادیوگرافی کامل (OPG) می تواند شرایط دندان ها، نهفتگی دندان عقل و ارتباط او با سایر دندان های فرد را مورد بررسی قرار دهد.

بعد از بررسی های لازم دندانپزشک بهترین راهکار را برای خروج دندان عقل اتخاذ می کند.

جراحی دندان عقل نهفته یکی از راهکارهای موثر در جلوگیری از عوارض نامطلوب ناشی از دندان عقل نهفته و خارج سازی آن می باشد. در این مقاله به جراحی دندان عقل نهفته می پردازیم.

عکس دندان های عقل نهفته
عکس دندان های عقل نهفته

علت نهفته ماندن دندان عقل

از عوامل شایعی که می تواند باعث نهفته ماندن دندان های عقل شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تراکم استخوان موجود روی دندان های مذکور
  • کم بودن طول قوس فکی نسبت به طول قوس دندانی فک (شایع ترین علت موجود در نهفته ماندن دندان های عقل)
  • ضخامت مخاط دندان
  • عوامل ارثی و ژنتیکی

فیلم جراحی دندان عقل پایین

همانطور که در مقدمه ی مقاله بیان شد، دندانپزشک با انجام بررسی های لازم میزان سختی خروج دندان عقل نهفته را متناسب با ارتباط دندان عقل با دندان های مجاور و همچنین با شاخه ی صعودی استخوان فک پایین (فک تحتانی)، تعیین می نماید.

هرچه نهفتگی دندان عقل بیشتر باشد، خروج آن سخت تر می باشد. در این بخش انیمیشنی از عوارض دندان عقل نهفته در فک پایین را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

کشیدن بخیه دندان عقل

در مواقعی در جراحی دندان عقل نهفته نیاز است تا محل خروج دندان را بخیه زد. بخیه های مورد استفاده در جراحی دندان عقل ممکن است به صورت جذبی و یا معمولی باشد.

  • اگر بخیه ها جذبی باشند حدود یکهفته بعد از جراحی جذب می شوند و اثری از آن ها در دهان فرد باقی نمی ماند.
  • اگر بخیه ها معمولی باشند، جراح دندانپزشک زمانی را برای کشیدن بخیه دندان عقل تعیین می نماید. کشیدن بخیه دندان عقل درد خاصی ندارد و بیمار در حین کشیدن بخیه ها احساس ناراحتی نمی کند.

 

جراحی دندان عقل نهفته
جراحی دندان عقل نهفته

هزینه جراحی دندان عقل نهفته

پارامترهای متعددی در تعیین قطعی هزینه جراحی دندان عقل نهفته تاثیر می گذارند. این عوامل عبارتند از:

  • میزان نهفتگی دندان عقل
  • عوارض دهانی-دندانی ناشی از دندان عقل نهفته
  • دستمزد جراح دندان عقل و…

لازم به ذکر است برخی از اقدامات درمانی دندانپزشکی تحت پوشش بیمه می باشد. در این صورت هزینه ی نهایی جراحی دندان عقل کم تر می شود.

چکیده مطلب

دندانپزشک با انجام معاینات لازم شرایط دهانی – دندانی شما را مورد بررسی قرار می دهد. بعد از بررسی های لازم تکنیک مورد نیاز برای جراحی دندان عقل نهفته از سوی پزشک تعیین می شود. دقت داشته باشید جراحی دندان عقل نیازمند دقت و مهارت بالا می باشد.

زیرا اگر نوع نهفتگی دندان عقل اشتباه تشخیص داده شود و دندانپزشک به ارتباط دندان عقل با سایر دندان های فرد توجه نداشته باشد، عوارض نامطلوب و حتی جبران ناپذیری برای بیمار ایجاد می شود.

بنابراین توصیه ی ما به شما هم وطنان عزیز ساکن کرج این است تا برای جراحی دندان عقل نهفته ی خود به دنبال بهترین دندانپزشک در کرج باشید.

پاسخ

Call Now Button