در چه مواقعی نیاز به جراحی دندان عقل نهفته می باشد؟ آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟

در دندانپزشکی ما به بیماران توصیه می کنیم که اگر دندان عقل نهفته دارند آن را از دهان خود خارج کنند. دندان عقل نهفته زمانی است که دندان آنطور که باید فضای کافی برای بیرون آمدن نداشته باشد. جراحی دندان عقل نهفته در کرج با بی حسی موضعی انجام می شود.

افرادی که برای جراحی دندان عقل به دندانپزشکی ما مراجعه می کنند باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند. دندانپزشک با انجام رادیوگرافی کامل (OPG) می تواند شرایط دندان ها، نهفتگی دندان عقل و ارتباط او با سایر دندان های فرد را مورد بررسی قرار دهد. بعد از بررسی های لازم دندانپزشک بهترین راهکار را برای خروج دندان عقل اتخاذ می کند.

جراحی دندان عقل نهفته یکی از راهکارهای موثر در جلوگیری از عوارض نامطلوب ناشی از دندان عقل نهفته و خارج سازی آن می باشد. در این مقاله به جراحی دندان عقل نهفته می پردازیم.

عکس دندان های عقل نهفته
عکس دندان های عقل نهفته

علت نهفته ماندن دندان عقل

فهرست محتوا

از عوامل شایعی که می تواند باعث نهفته ماندن دندان های عقل شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تراکم استخوان موجود روی دندان های مذکور
 • کم بودن طول قوس فکی نسبت به طول قوس دندانی فک (شایع ترین علت موجود در نهفته ماندن دندان های عقل)
 • ضخامت مخاط دندان
 • عوامل ارثی و ژنتیکی

مزایای جراحی دندان عقل نهفته

1.کاهش سردرد:  دندان های آسیاب دائمی و سایر دندان های بالغ شما در اوایل بزرگسالی خود را محکم در فک و لثه قرار می دهند. این باعث می شود که دندان عقل شما در تلاش برای بیرون آمدن باعث حرکت ناخواسته این دندان های تثبیت شده شود.

 شلوغی دندان ها باعث ایجاد طیفی از علائم مانند سردرد می شود، برداشتن دندان عقل احتمالاً می تواند فشار لثه شما را کاهش دهد.

2.پیشگیری یا تسکین درد دهان و صورت: یکی دیگر از مشکلاتی که افراد هنگام نگه داشتن دندان عقل با آن مواجه هستند، درد دهان و صورت است. این درد در دهان و صورت شما ناشی از مشکلات مربوط به دندان عقل است. مانند شلوغی دندان، بیماری لثه و پوسیدگی دندان. وقتی دندان آسیاب سوم خود را نگه می دارید، کیفیت زندگی پایین تری را تجربه می کنید، عمدتاً به دلیل دردی که به طور مداوم تجربه می کنید.

3.کاهش خطر ابتلا به بیماری های دهان: حفظ دندان عقل به این معنی است که شما در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان و بیماری لثه هستید. این مشکلات رایج منجر به عفونت های پیشرفته دهان و ناراحتی می شود.

شما همچنین با از دست دادن بافت های حیاتی ناشی از این شرایط، مانند از دست دادن استخوان و تحلیل لثه مواجه می شوید. هرچه زودتر دندان عقل را بکشید، احتمال آسیب به   سلامت دهان و دندان کمتر می شود.

4.آسیب های دهانی : دندان عقل معمولاً با زاویه بیرون می آید. دندان‌های عقلی که به سمت بیرون چرخانده می‌شوند می‌تواند باعث شود که گونه‌های خود را هنگام جویدن گاز بگیرید. دندان‌هایی که به سمت داخل هستند می‌توانند کناره‌های زبان را خراش دهند.

5. بهداشت دهان : بسیاری از افراد برای تمیز کردن کامل دندان عقل خود در تلاش زیادی می کنند. زمانی که دندان ها به طور جزئی رویش دارند، مسواک زدن کل سطح دندان برای جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم دندان غیرممکن است. اگر دندان‌های عقل و دندان‌های آسیاب شما خیلی محکم در کنار هم قرار گرفته‌اند، ممکن است کشیدن نخ دندان بین دندان‌ها نیز برای شما دشوار باشد.

 ناتوانی در تمیز کردن کامل دندان ها به مرور می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. یکی از مزایای کشیدن دندان عقل این است که تمیز نگه داشتن دندان ها برای کاهش خطر پوسیدگی بسیار آسان تر است.

فیلم جراحی دندان عقل نهفته

همانطور که در مقدمه ی مقاله بیان شد، دندانپزشک با انجام بررسی های لازم میزان سختی خروج دندان عقل نهفته را متناسب با ارتباط دندان عقل با دندان های مجاور و همچنین با شاخه ی صعودی استخوان فک پایین (فک تحتانی)، تعیین می نماید.

هرچه نهفتگی دندان عقل بیشتر باشد، خروج آن سخت تر می باشد. در این بخش انیمیشنی از عوارض دندان عقل نهفته در فک پایین را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

روش جراحی دندان عقل نهفته

مرحله 1: مشاوره و برطرف کردن نگرانی ها

هنگامی که برای کشیدن دندان عقل خود مراجعه می کنید پزشک در ارتباط با شرایط سلامتی و نگرانی های شما صحبت می کند. وضعیت سلامت عمومی شما و همچنین وضعیت دندان عقل و لثه شما به طور کامل ارزیابی می شود که ممکن است شامل گرفتن اسکن لازم برای تعیین موقعیت دقیق دندان عقل و ساختارهای اطراف آن باشد.

سپس به طور کامل مزایا و خطرات برداشتن دندان عقل، را برای شما توضیح می دهد هیچ شکی برای شما باقی نمی‌گذارند.

مرحله 2: کشیدن دندان عقل

روش برداشتن دندان عقل

قبل از کشیدن دندان عقل، ناحیه مربوطه به طور کامل با بی حسی عمومی یا موضعی بی حس می شود تا اطمینان حاصل شود که در طول کل عمل هیچ دردی احساس نخواهید کرد. علاوه بر این ممکن است بسته به برنامه درمانی فردی مورد توافق شما، تحت آرامبخشی قبلی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

برداشتن دندان عقل

 • بسته به موقعیت دندان عقل و استخوان اطراف، ممکن است یک عمل جراحی جزئی انجام شود، در این صورت ناحیه کوچکی از لثه پوشاننده شما بلند می شود تا به دندان عقل شما دسترسی پیدا کند.
 • سپس ممکن است نیاز به برش دندان برای برداشتن آن باشد. ممکن است مقداری فشار و ارتعاش را احساس کنید و صداهای ترک خوردگی را بشنوید، اما نباید در تمام مدت احساس درد کنید.
 • پس از برداشتن دندان، ناحیه به خوبی استریل می شود و لثه های شما دوباره به هم بخیه می شوند.

مرحله 3 :کشیدن بخیه دندان عقل

در مواقعی در جراحی دندان عقل نهفته نیاز است تا محل خروج دندان را بخیه زد. بخیه های مورد استفاده در جراحی دندان عقل ممکن است به صورت جذبی و یا معمولی باشد.

 • اگر بخیه ها جذبی باشند حدود یکهفته بعد از جراحی جذب می شوند و اثری از آن ها در دهان فرد باقی نمی ماند.
 • اگر بخیه ها معمولی باشند، جراح دندانپزشک زمانی را برای کشیدن بخیه دندان عقل تعیین می نماید. کشیدن بخیه دندان عقل درد خاصی ندارد و بیمار در حین کشیدن بخیه ها احساس ناراحتی نمی کند.

جراحی دندان عقل چقدر طول می کشد؟

کشیدن دندان عقل بدون جراحی معمولاً برای هر دندان حدود 30 دقیقه طول می کشد. با این حال، جراحی دندان عقل بین 30 دقیقه تا 60 دقیقه برای هر دندان طول می کشد، اما این به پیچیدگی جراحی بستگی دارد.

آیا جراحی دندان عقل دردناک است؟

با برداشتن دندان عقل شما نباید دردی احساس کنید زیرا این ناحیه بی حس خواهد شد. با این حال، اگر در طول عمل احساس درد کردید، به دندانپزشک یا جراح دهان خود اطلاع دهید تا بتواند به شما بیهوشی بدهد.

دوره نقاهت جراحی دندان عقل

بعد از جراحی دندان عقل  معمولا 5 روز استراحت لازم است البته این بستگی به دندانپزشک شما دارد. اگر چندین دندان در یک جلسه برداشته شود، در صورت نیاز چند روز داده می شود.درد پس از عمل جراحی دندان عقل معمولاً بین 24 تا 72 ساعت طول می کشد. بعد از جراحی برای همه بیماران داروی ضد درد تجویز می شود.

بهبود طبیعی پس از کشیدن دندان باید به شرح زیر باشد: دو روز اول پس از عمل جراحی کشیدن دندان عقل معمولاً ناراحت کننده ترین است و معمولاً مقداری تورم وجود دارد. در روز سوم، باید راحت باشید و اگرچه هنوز متورم هستید، معمولاً می توانید یک رژیم غذایی قابل توجه را شروع کنید.

 عوارض جراحی دندان عقل نهفته چیست؟

1. حفره خشک (استیت آلوئولار)

پس از کشیدن دندان عقل، لخته‌های خون روی محل‌های کشیدن دندان ایجاد می‌شوند تا به بهبودی دهان شما کمک کنند. استئیت آلوئولار یا حفره خشک در صورتی رخ می دهد که این لخته خون از جای خود جدا شود و عصب زیر لثه شما در معرض هوا یا بقایای غذا قرار گیرد.

 علائم شامل ضربان یا درد شدید در محل استخراج است. بلافاصله پس از مشاهده چنین علائمی با پزشک خود تماس بگیرید.

2. بی حسی لب

بی حسی لب نادر است، اما ممکن است. دندان عقل شما به عصب آلوئولار تحتانی در فک نزدیک است. اگر عصب در طول عمل آسیب ببیند، می تواند منجر به بی حسی در لب ها یا فک شود. این بی حسی معمولاً موقتی است، اما اگر آسیب عصبی شدید باشد، می تواند دائمی باشد. با این حال، اکثر کشیدن دندان عقل این عارضه را ندارند.

دندانپزشک یا جراح شما در مورد عوارض احتمالی کشیدن دندان عقل و توصیه های آنها برای کاهش خطر، از جمله مراقبت از محل کشیدن دندان بعد از عمل، با شما صحبت خواهد کرد.  اگر نگران عارضه جانبی یا عارضه برداشتن دندان عقل خود هستید، دستورالعمل های مراقبت های پس از آن را دنبال کنید.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل برای تسریع بهبودی بسیار مهم هستند. برخی از این مراقبت ها شامل موارد زیر می باشد:

 • مقداری خونریزی جزئی از زخم را می توان انتظار داشت. این را می توان با گاز گرفتن محکم روی یک تکه گاز کنترل کرد.
 • تورم صورت و تغییر رنگ پوست پوشاننده نیز ممکن است ایجاد شود که در سه روز اول پس از عمل افزایش یافته و پس از آن فروکش می کند. همچنین ممکن است تا چند روز نتوانید دهان خود را به اندازه معمول باز کنید. برای کاهش تورم می توانید از کمپرس یخ روی صورت خود استفاده کنید.
 • معمولاً مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و دهان شویه های ضد عفونی کننده برای جلوگیری از هر گونه عوارض بعد از عمل تجویز می شوند.
 • شما باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و مسواک بزنید و نخ دندان بکشید اما از شستشوی شدید خودداری کنید.
 •  غذاهای نرم بخورید.
 • از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.
 •  حداقل تا چند روز پس از عمل از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید تا خطر هر گونه عارضه به حداقل برسد.
جراحی دندان عقل نهفته
جراحی دندان عقل نهفته

هزینه جراحی دندان عقل نهفته

پارامترهای متعددی در تعیین قطعی هزینه جراحی دندان عقل نهفته تاثیر می گذارند. این عوامل عبارتند از:

 • میزان نهفتگی دندان عقل
 • عوارض دهانی-دندانی ناشی از دندان عقل نهفته
 • دستمزد جراح دندان عقل و…

لازم به ذکر است برخی از اقدامات درمانی دندانپزشکی تحت پوشش بیمه می باشد. در این صورت هزینه ی نهایی جراحی دندان عقل کم تر می شود.

چکیده مطلب

دندانپزشک با انجام معاینات لازم شرایط دهانی – دندانی شما را مورد بررسی قرار می دهد. بعد از بررسی های لازم تکنیک مورد نیاز برای جراحی دندان عقل نهفته از سوی پزشک تعیین می شود. دقت داشته باشید جراحی دندان عقل نیازمند دقت و مهارت بالا می باشد.

زیرا اگر نوع نهفتگی دندان عقل اشتباه تشخیص داده شود و دندانپزشک به ارتباط دندان عقل با سایر دندان های فرد توجه نداشته باشد، عوارض نامطلوب و حتی جبران ناپذیری برای بیمار ایجاد می شود.

بنابراین توصیه ی ما به شما هم وطنان عزیز ساکن کرج این است تا برای جراحی دندان عقل نهفته ی خود می توانید به دندانپزشکی دکتر شهریار جنانی در کرج باشید.

پاسخ

سه + 14 =

Call Now Button