دندانپزشکی در ماه رمضان

فهرست محتوا

با شروع ماه مبارک رمضان سوالات فراوانی برای اکثر افراد پیش می آید که آیا اعمال دندانپزشکی باعث باطل شدن روزه می شود یا خیر؟ اینکه فرد مجاز است به دندانپزشکی مراجعه نماید؟ و اینکه آیا استفاده از وسایل دندانپزشکی موجب ابطال روزه می شود ؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید …

روزه بودن در حقیقت به معنای پرهیز از خوردن و آشامیدن است و همین موضوع سبب شده تا افراد تصور کنند انجام درمان های دندانپزشکی یا به عبارتی ورود وسایل دندانپزشکی و تزریق بی حسی موجب باطل شدن روزه می شود در صورتی چنین نیست .

درمان های دندانپزشکی روزه را باطل نمی کند
درمان های دندانپزشکی روزه را باطل نمی کند

 البته که دندانپزشکان کارشناس امور دینی نیستند اما باید بدانید که انجام درمان های دندانپزشکی و تزریق بی حسی جهت درمان موجب باطل شدن روزه فرد نخواهد شد، اما در صورتی که شک دارید می توانید درمان های دندانپزشکی را به پس از افطار موکول نمایید .

شایان ذکر است، به تعویق انداختن درمان به نفع سلامتی شما نخواهد بود و باور های نادرست نباید موجب اختلال در سلامتی شما شود . با توجه به اینکه اکثر مردم ایران شیعه هستند، افراد می توانند در مورد مراجعه به دندانپزشکی در ماه مبارک رمضان با مشورت با مراجع تقلید اطلاعات کسب نمایند .

تزریق بی حسی دندان

تزریق بی حسی دندان به دلیل اینکه به عنوان یک تقویت کننده به شمار نمی آید، به همین خاطر موجب مبطلات روزه نخواهد شد، اما تزریق آمپول های تقویتی به جای غذا بهتر است تزریق نشود زیرا موجب ابطال روزه خواهد شد. شایان ذکر است، تمامی محتویات دهان در حین درمان خارج می شود و جایی هیچ گونه نگرانی نخواهد بود، به همین دلیل بدون هیچ گونه نگرانی می توانید به درمان های دندانپزشکی خود بپردازید .

پانسمان موقت دندانپزشکی

 پانسمان های دندنپزشکی که به منظور درمان موقت در دهان قرار می گیرد با وجود اینکه سبب جذب بزاق دهان می شود و گاهی سهوا بلعیده می شود،  هیچ گونه خللی در روزه فرد ایجاد نخواهد کرد .

مرکز دندانپزشکی دکتر جنانی و دکتر برهانی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 32242151 (026) –  32254227 (026) تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر جنانی مراجعه کنید .

بلعیدن ترشحات دهان و دندان

در هنگام درمان بلعیدن ترشحات دهان و دندان در صورتی که غیر عمد باشد، خللی در روزه فرد ایجاد نخواهد کرد، اما بهتر است هنگام درمان های دندانپزشکی مراقبت باشید تا موادی بلعیده نشود .

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در حالی که شخص روزه است در صورت مراقبت و خودداری از فروبردن آب دهان هیچ گونه خللی در روزه فرد ایجاد نمی کند و موجب باطل شدن نخواهد شد .

نتیجه گیری

پیشگیری بهتر از درمان است، به همین منظور بهتر است چکاپ های دوره ای را فراموش نکنید . در نهایت باید گفت درمان های دندانپزشکی در ماه مبارک رمضان زمانی که روزه هستید موجب ابطال روزه نخواهد شد، لذا بهتر است از به تعویق انداختن درمان و پیشرفت بیماری و مشکلات دهان و دندان اجتناب ورزید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین مرکز دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

پاسخ

چهار × یک =

Call Now Button