یکی از مهمترین تکنیک ها در دندانپزشکی ایمپلنت یا کاشت دندان می باشد . گستره دندانپزشکی همانند تمامی عرصه های پزشکی با پیشرفت های بسیاری همراه بوده است . از ایمپلنت دندان یک روش بسیار مناسب برای جایگزینی دندان از دست رفته است .

ایمپلنت دندان چیست ؟

فهرست محتوا

ایمپلنت دندان از جنس قطعه ای تیتانیوم بوده که به عنوان یک پایه جهت نگهداری روکش دندان از آن استفاده می شود . ایمپلنت های دندانی دارای استحکام خاصی بوده که وابستگی با ریشه دندان نخواهد داشت .

کاشت دندان

روش های کاشت دندان

دو روش برای کاشت دندان وجود که شامل بریج دندان و ایمپلنت دندان می شود در ادامه این دو روش را برای شما شرح می دهیم:

روکش یا بریج دندان

روکش دندان انواع مختلفی دارد که شامل روکش فلزی، روکش فلزی، روکش FRM و روکش زیرکونیوم می شود. در این روش پزشک ابتدا به معاینه ی دندان های شما می پردازد و پس از قالب گیری و انتخاب رنگ روکش اقدام به گذاشتن روکش می کند.

ایمپلنت دندان

زمانی که دندان آسیب می بیند و از بین می رود پزشک با ایمپلنت دندان به شما کمک می کند تا دندانی با عملکرد طبیعی داشته باشید. ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و جنس آن از تیتانیوم است.

تفاوت بریج دندان با ایمپلنت دندان

زمانی که افراد با بی دندانی مواجه می شوند با شیوه های درمانی کاشت دندان، بریج دندان و دندان مصنوعی مواجه می شوند . بریج دندان به معنای پل است که در این روش درمانی شرط اصلی انجام آن سالم بودن دندان های مجاور دندان از دست رفته می باشد . سپس دندان های کناری تراشیده و از یک روکش سه تایی برای دندان ها استفاده می شود . در واقع در روش بریج دندانی از دندان های مجاور دندان از دست رفته به عنوان پایه بریج استفاده می شود.

بریج دندان یک روش بدون جراحی است و بسیار سریع می باشد و طی دو تا سه جلسه انجام می شود . در حالی که در ایمپلنت دندان تحلیل استخوان صورت نمی گیرد و پایه ایمپلنت جایگزین ریشه دندان می شود . در واقع این روش درمانی همانند یک دندان طبیعی عمل خواهد کرد .

ایمپلمنت

مدت زمان درمان ایمپلنت

مدت زمان درمان ایمپلنت های دندانی برای تمامی افراد به یک اندازه خواهد بود . طول مدت این دوره درمانی در صورتی که تنها مشکل بیمار تحلیل استخوان باشد از یک روز تا یک هفته به طول خواهد انجامید . حداقل مدت زمان دوره ایمپلنت دندان برای فک پایین سه ماه و برای فک بالا حداقل شش ماه خواهد بود .

مزایای کاشت دندان

  • کاشت دندان مزایای متعددی دارد که در ادامه مهم ترین آنها شامل موارد زیر می شود:
  • ایمپلنت دندان ظاهری زیبا به دندان ها می دهد و در نتیجه باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می شود.
  • کاشت دندان مانع تحلیل رفتن استخوان ها و فک می شود.
  • از آنجایی که دندان کاشت بسیار شبیه به دندان طبیعی است، نگهداری و رعایت بهداشت آنها بسیار راحت است و در نتیجه احتمال ابتلا به عفونت لثه و پوسیدگی دندان به حداقل می رسد.

 

کلام آخر

هر پروسه درمانی پزشکی و دندانپزشکی با عوارضی همراه خواهد بود، ایمپلنت دندان یک روش درمانی و زیبایی کم عارضه است تمامی معایب و عوارض که ممکن است در طول پروسه درمان اتفاق افتد، تنها بسته به نوع جنس ایمپلنت های دندانی و توسط افراد نامتخصص ایجاد می شود . لذا قبل از مراجعه حتما در انتخاب خود دقت لازم و کافی را داشته باشید و به بهترین دندانپزشک مراجعه نمایید.

پاسخ به سوالات متداول شما در مورد کاشت دندان

پاسخ

1 × 5 =

Call Now Button