امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت : ۱۴:۲۳

بیماری های لثه

بیماری های لثه

از جمله عوارض شایع دهانی-دندانی می توان به بیماری های لثه اشاره کرد. متاسفانه بیماری های لثه آسیب های شدیدی را به دندان ها وارد می آورند.

بیماری های لثه ممکن است هر فردی را در هر سنی درگیر سازد، اما طبق آمار بدست آمده افراد بزرگسال بیشتر در معرض ابتلا به بیماری لثه قرار می گیرند. نگران نباشید اکثر بیماری های لثه با مراجعه به دندانپزشکی و بررسی شرایط دهانی-دندانی شما قابل درمان می باشند.

در این مقاله به معرفی برخی از شایع ترین بیماری های لثه می پردازیم.

از کجا بفهمیم بیماری لثه داریم

علائم ناشی از بیماری لثه متفاوت می باشد اما از جمله نشانه های شایع این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علائم بیماری لثه

علائم بیماری لثه

خونریزی دهانی

خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان، می تواند حاکی از بیماری لثه باشد. به طور مثال یکی از نشانه های بارز ورم لثه خونریزی در هنگام مسواک زدن و یا خوردن مواد غذایی می باشد.

بوی بد دهان

تمام افراد در شرایطی شاهد بوی بد دهان بوده اند. حال اگر فردی به تازگی دچار بوی بد دهان شده باشد، نیاز است تا سریعا به دندانپزشک مراجعه نماید تا سلامت دهانی-دندانی وی مورد بررسی قرار گیرد. معمولا بوی بد دهان ناشی از بیماری های لثه همانند بوی الکل و یا بوی تند سیب گند زده می باشد.

یکی از علل شایع بوی بد دهان، نفوذ باکتری های پوسیدگی زا به زیر بافت لثه می باشد. این باکتری ها با مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان از بین نمی روند. یکی از روش های پیشگیرانه ی مهم در جلوگیری از تجمع باکتری های پوسیدگی زا در لثه، انجام جرمگیری دندان به صورت منظم می باشد.

بیماری های لثه

بیماری های لثه

دفرمگی دندان

ایجاد هرگونه تغییر جدید در ساختمان دندان ها و یا محل قرار گیری آن ها می تواند نشان دهنده ی بیماری لثه باشد. به طور مثال: ایجاد فاصله بین دندان ها، عقب رفتن و یا جلو زدگی دندان ها و…

التهاب و تورم لثه ها

ورم لثه با علائمی همچون قرمزی یا نازک شدن بافت لثه همراه است. با انجام اقدامات درمانی به موقع می توان از پیشروی بیماری های لثه جلوگیری کرد. زیرا با پیشروی بیماری شاهد عقب نشینی لثه ها و ایجاد عوارض شدید تر دهانی-دندانی خواهیم بود.

لق شدن دندان

داشتن دندان لق می تواند بستر مناسبی برای ایجاد بیماری های لثه ای و یا شدت یافتن عوارض موجود دهانی-دندانی در بزرگسالان شود.

بنابراین توصیه می شود هرچه سریعتر به درمان های لق پرداخته شود و در صورت نیاز با جایگزین کردن دندان های لق با پروتز دندان، احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش داد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ی ایمپلنت دندان در کرج مراجعه نمایید.

جراحی لثه برای قرار گیری پروتز دندان

جراحی لثه برای قرار گیری پروتز دندان

استعمال دخانیات

یکی از عوامل تاثیر گذار در ابتلا به بیماری های لثه ای، کشیدن سیگار می باشد. طبق آمار به دست آمده افراد سیگاری بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری های دهانی-دندانی قرار دارند.

چکیده مطلب

رعایت بهداشت دهانی-دندانی، راهکاری موثر و کارآمد در جلوگیری از ابتلا به بیماری های لثه می باشد. جراحی لثه نیاز به تجربه و مهارت بالای دندانپزشک دارد.

 زیرا دستکاری بافت لثه برای درمان بیماری از مواردی می باشد که باید با دقت و ظرافت بالا انجام شود تا بتواند نتایج رضایت بخشی را در روند درمانی ایجاد نماید.

سایر مقالات ارائه شده:

افزایش طول تاج دندان

لمینت دندان در کرج

ارتودنسی دندان در کرج

پاسخ

20 − یک =

Call Now Button