زیبایی و سفیدی دندان یکی از مقوله هایی است که تمامی افراد از کوچک تا بزرگ به آن علاقه دارند. دندان ها از مهمترین عوامل تاثیر گذار در زیبایی چهره افراد هستند. گاهی اوقات پیش می آید که در اثر حادثه ای یکی از دندان های خود را از دست بدهید و نبودن آن دندان در دهان و ظاهر شما خودنمایی کند، اما جالب است بدانید که با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر چنین مشکلاتی بسیار حاد نخواهد بود و با کمک روش هایی نوین می توان به رفع مشکلاتی از این قبیل پرداخت. بریج دندان یکی از روش هایی است که با کمک آن می توان دندان از دست رفته خود را جایگزین نمود. در این روش با کمک دندان های مجاور می توان به رفع دندان از دست رفته خود پرداخت. در این مقاله از سایت دکتر شهریار جنانی با ما همراه باشید تا در خصوص این مساله بیشتر صحبت کنیم.

بریج دندان چیست؟

فهرست محتوا

اگر یک یا چند دندان از دست رفته دارید، بریج دندانی می تواند شکاف را با یک یا چند دندان مصنوعی (کاذب) پر کند. بریج معمولاً از تاج هایی در دو طرف دندان از دست رفته یا دندان های نگهدارنده پونتیک (دندان مصنوعی) ساخته می شود و در جای خود محکم می شود.

قیمت بریج دندان در کرج

متغیرهای زیادی وجود دارد که می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد از جمله:

 • تعداد دندان های مورد نیاز برای پر کردن شکاف
 • مواد مورد استفاده مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا یا آلیاژ فلزی که با رزین پوشانده شده است
 • پیچیدگی / دشواری قرار دادن
 • درمان های اضافی برای سایر مشکلات دندان، مانند بیماری لثه
 • موقعیت جغرافیایی

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در ارتباط باشید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
فرم‌ با موفقیت ثبت شد!
لطفا دوباره تلاش کنید

بریج ۳ واحدی دندان جهت پر کردن فضای خالی

چرا به بریج دندان نیاز دارم؟

هنگامی که شما یک دندان از دست رفته یا دندان های از دست رفته دارید، می تواند به روش های مختلفی روی شما تأثیر بگذارد.

دندان های شما با هم کار می کنند. اگر دندانی از دست رفته باشد، دندان های مجاور می توانند به فضای خالی حرکت کنند. دندان های فک مقابل شما نیز می توانند به سمت فضا به سمت بالا یا پایین حرکت کنند.

این باعث به وجود آمدن عوارض زیر می شود:

 • مشکلات گاز گرفتن و جویدن
 • درد ناشی از فشار اضافی روی دندان ها و فک شما
 • اثر گذاشتن بر رو ظاهر یا لبخند شما

 بریج دندان می تواند این تغییرات را برطرف کند، از جمله:

 • بازیابی لبخند شما
 • بازیابی توانایی جویدن صحیح
 • بازیابی گفتار و تلفظ شما
 • حفظ فرم صورت شما
 • جلوگیری از جابجایی دندان های باقی مانده از موقعیت صحیح

نحوه انجام بریج دندان

در ابتدا دندان های مجاورِ دندان از دست رفته را بایستی آماده نمود، در حقیقت این آماده نمودن به منظور تراش بسیار کمی بر روی دندان و ایجاد فضای مناسب برای دندان مصنوعی می باشد. پس از آماده سازی برای تهیه دندان مصنوعی قالبی از آن فضا گرفته می شود تا بریج و روکش ساخته شود. تا زمان اتمام ساخت بریج دندان یک بریج موقت گذاشته می شود تا در این مدت از دندان های مجاور محافظت شود.

نحوه انجام بریج دندان

انواع بریج دندان در کرج

بریج دندان دارای انواع مختلفی می باشد، که عبارت است از:

بریج سنتی

این نوع از بریج دندان توسط روکش های دندان های مجاور در جای خود نگه داشته می شود و بریج با کمک چسب به دندان مصنوعی متصل می گردد. این نوع از بریج دندان طرفداران بسیاری دارد.

این پل دارای دو یا چند تاج و یک دندان یا دندان پرکننده است که همه به هم متصل هستند. تاج ها پل را در جای خود نگه می دارند. پل های سنتی از فلز، چینی ذوب شده به فلز یا سرامیک ساخته می شوند.

بریج مریلند

بریج دندان مریلند با کمک دو دندان طبیعی طرفین متصل می شود. این نوع از بریج همانند بریج سنتی تنها زمانی استفاده می شود که دندان طبیعی وجود داشته باشد.

اگر دندان های جلویی شما از دست رفته باشد، ممکن است این نوع بریج را داشته باشید. این از پرسلن ذوب شده به دندان های فلزی یا سرامیکی ساخته شده است که توسط یک چارچوب پشتیبانی می شود. بال های هر طرف بریج به دندان های موجود شما می چسبند.

بریج کانتی لور

این نوع از بریج دندان شبیه به بریج سنتی است. این نوع از بریج هم به کمک چسب زده می شود و بریج با کمک یک روکش نگه داشته می شود.

بریج کنسولی

 در این نوع بریج، پونتیک تنها به یک دندان اباتمنت متصل می شود. این گاهی اوقات می تواند گزینه ای برای افرادی باشد که فقط در یک طرف شکاف دندان دارند.

بریج تکیه گاه ایمپلنت

این پل شبیه پل ثابت سنتی است اما به جای اینکه روی دندان ها سیمان شود، توسط ایمپلنت ثابت می شود.

 

تفاوت بریج دندان با ایمپلنت

به طور معمول ایمپلنت دندان با کمک پروتز دائمی انجام می شود و دندان های مجاور را درگیر نخواهد کرد و فرد هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت و همانند یک دندان طبیعی می باشد. مراقبت های دندان در این روش بهتر از بریج دندان خواهد بود. در بریج دندان تاج سه دندان درگیر می شود و به طور معمول رعایت بهداشت دهان و دندان سخت تر خواهد بود.

تفاوت بریج و ایمپلنت دندان

بهبودی پس از بریج دندان

یکی از روش های درمان بی دندانی، استفاده از بریج دندان است که دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. در واقع افرادی که بریج دندان انجام می دهند به راحتی همانند روال قبل می توانند غذا میل کنند و بسیاری از بیماران با عادت کردن به آن ها هیچ مشکلی ندارند، اما در صورت داشتن هر گونه مشکلی از جمله درد بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید. 

مزایا و فواید روکش بریج دندان

از مزیت های روکش بریج دندان ، حفاظت از بافت دندان و حفاظت از ساختار دندان در برابر شکستگی می باشد.

به طور معمول روکش دندان بدون عوارض می باشد، اما در صورتی که چسب روکش به درستی زده نشود، بایستی مجدد به دندانپزشک مراجعه نمود تا روکش به درستی در جای خود قرار گیرد. ولی باید گفت به منظور پیشگیری از چنین عوارضی بهتر است به بهترین دندانپزشک مراجعه نمود.

هر گونه پوسیدگی دندان، خراشیدگی و ترک می تواند منجر به بروز آسیب های احتمالی شود و مشکلاتی را برای روکش بریج دندان به وجود آورد.

بی دندانی، جویدن و صحبت کردن با بریج دندان بهبود می یابد. از لحاظ ظاهر همانند یک دندان طبیعی خواهد بود. بریج د ندان می تواند :

 • از جابجایی دندان های باقی مانده جلوگیری کند.
 • توانایی جویدن و صحبت کردن شما را بازیابی کنید.
 • و لبخند را به شما بازگرداند.

بریج دندان یا دندان مصنوعی یک روش نسبتا ارزان است که علاوه بر اینکه کمک می نماید تا مشکلات زیبایی رفع شود می تواند موجب درمان گردد. این روش یکی از بهترین روش ها به منظور رفع مشکلات بی دندانی است. در صورتی که به هر دلیل دچار بی دندانی شده اید به منظور انتخاب روش درمان مناسب بهتر است به یک دندانپزشک مجرب و با تجربه مراجعه نمایید تا با توجه به وضعیت خود یک روش مناسب را انتخاب نمایید.

معایب بریج دندان

بریج های دندانی دارای معایبی هستند از جمله:

 • آسیب های بعدی به دندان های پایه می تواند بریج را به خطر بیندازد
 • باکتری ها و پلاک ها می توانند به داخل بریج یا روکشی که به خوبی روی آن قرار نمی گیرد نفوذ کرده و باعث پوسیدگی دندان شوند.
 • روکش ها می توانند ساختار دندان های شما را تغییر دهند و بر بایت شما تأثیر بگذارند
 • اگر دندان های پایه به اندازه کافی قوی نباشند، بریج ممکن است فرو بریزد
 • دندانهای اباتمنت ممکن است با انجام این عمل ضعیف شوند و ممکن است با ایمپلنت دندان جایگزین شوند.

آیا شما کاندیدای خوبی برای بریج دندان هستید؟

همه افراد کاندیدای مناسبی برای بریج دندان نیستند. شما باید با دندانپزشک خود در مورد اینکه آیا بریج دندان برای شما مفید است یا خیر صحبت کنید.

عواملی که شما را کاندید مناسبی برای بریج دندان می کند عبارتند از:

 • از دست دادن یک یا چند دندان دائمی
 • داشتن سلامت کلی (به عنوان مثال، عدم وجود شرایط پزشکی جدی، عفونت، یا سایر مشکلات سلامتی)
 • داشتن دندان های سالم و ساختار استخوانی قوی برای حمایت از پل
 • داشتن سلامت دهان و دندان
 • رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ وضعیت بریج دندان

آیا بریج دندان خطر یا عارضه ای دارد؟

اگر به درستی از پل خود مراقبت کنید، می تواند سال ها بدون عارضه دوام بیاورد. اما اگر دندان های اطراف پوسیده شوند یا سیمان خراب شود ممکن است بریج از کار بیفتد. در صورتی که بریج شل شود و دندان های نگهدارنده هنوز سالم و دست نخورده باشند، ممکن است پزشک شما بتواند آن را با سیمان جدید دوباره وصل کند.

هزینه بریج دندان در کرج چقدر است؟؟

همانطور که می دانید هزینه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل در شهر های مختلف درمانگاه ها و کلینیکهای دندانپزشکی متفاوت است و شرایط دندانی فرد هم باید بررسی شود. شاید نیاز باشد قبل از انجام بریج دندان اقدامات پایه دیگری انجام شود. بنابراین برای اطلاع از هزینه ها یا با مطب در تماس باشید و یا به صورت حضوری به کلینیک دکتر شهریار جنانی مراجعه نمائید.

پاسخ به سوالات متداول شما در مورد بریج دندان

پاسخ

11 + 4 =

Call Now Button