جراحی دندان عقل یک عمل جراحی ساده است که معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود. اما، مانند هر نوع جراحی، عوارضی نیز به همراه دارد. عوارض جراحی دندان عقل معمولا شامل تورم، خونریزی و بی حسی در فک است.

اما در صورتی که برای جراحی دندان عقل به یک متخصص ماهر مراجعه کنید می توانید از این عوارض پیشگیری کنید یا آن ها را کاهش دهید.  در این مقاله قصد داریم شما را با 10 عارضه شایع جراحی دندان عقل آشنا سازیم.

عوارض جراحی دندان عقل

عوارض شایع جراحی دندان عقل چیست؟

فهرست محتوا

در اینجا چند مورد از شایع ترین عوارض بعد از کشیدن دندان عقل آورده شده است:

1. درد و تورم

معمولاً در روزهای پس از کشیدن دندان عقل کمی درد و تورم را تجربه می کنید. این درد در یک تا سه روز بعد از کشیدن دندان عقل طبیعی است، اگرچه میزان درد برای هر بیمار متفاوت است. علاوه بر مسکن های دندانی، ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند که غذاهای نرم بخورید . همچنین باید از فعالیت بدنی شدید برای تسریع روند بهبودی خودداری کنید.

2. قفل شدن فک

جراحی دندان عقل اغلب می تواند منجر به تریسموس موقت یا ناتوانی در باز کردن آزادانه دهان شود. این وضعیت به ویژه در میان بیماران بین 17 تا 25 سال شایع است. دندانپزشک شما ممکن است استفاده از گرما درمانی، داروهای مسکن، شل کننده های عضلانی یا دستگاه های بازکننده فک را در زمانی که سفتی فک برای مدت طولانی ادامه دارد، پیشنهاد دهد.

3. ایجاد حفره خشک در دهان

پس از کشیدن دندان عقل، لخته‌های خون روی محل‌های کشیدن دندان ایجاد می‌شوند تا به بهبودی دهان شما کمک کنند. حفره خشک در صورتی رخ می دهد که این لخته خون از جای خود جدا شود و عصب زیر لثه شما در معرض هوا یا بقایای غذا قرار گیرد. درد شدید و ضربان‌دار، طعم یا بوی نامطبوع دهان از  نشانه‌های معمولی حفره خشک است.

این علائم بیشتر در بین سیگاری ها و زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، رخ می دهد. خشکی حفره ممکن است سه تا پنج روز پس از کشیدن دندان عقل رخ دهد. اگر درد شدید یا ضربان‌دار را احساس کردید، ضروری است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا بتواند محل استخراج را تمیز کرده و بپوشانند.

4. آسیب عصبی

آسیب به عصب حسی یک عارضه احتمالی کمتر شایع است. علائم  این عارضه به ویژه در بیماران مسن شامل درد، سوزن سوزن شدن و بی حسی در زبان، لب پایین، چانه و لثه است. در بیشتر موارد، آسیب موقتی است و از چند هفته تا چند ماه طول می کشد.

دندان عقل شما به عصب آلوئولار تحتانی در فک نزدیک است. اگر عصب در طول عمل آسیب ببیند، می تواند منجر به بی حسی در لب ها یا فک شود. دندانپزشک با شما درباره عوارض جراحی دندان عقل و مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل صحبت خواهد کرد. اگر نگران عارضه جانبی بعد از کشیدن دندان عقل خود هستید، مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل را دنبال کنید.

5. خونریزی بیش از حد

عوارض جراحی دندان عقل

بیشتر بخوانید: جراحی دندان عقل نهفته

خونریزی و قرمزی خفیف در 24 ساعت اول پس از عمل شایع است. معمولاً در عرض 8 تا 12 ساعت طول می کشد که لخته خون در ناحیه جراحی ایجاد شود. میزان خونریزی بعد از جراحی دندان عقل تا حد زیادی به محل و موقعیت دندان بستگی دارد.

دندانپزشک دستورالعمل هایی را برای کمک به کاهش خونریزی، از جمله اجتناب از سیگار کشیدن و شستشوی دهان با آب نمک به شما می دهد. آنها همچنین می توانند غذاهای نرم را برای خوردن توصیه کنند.

6. عفونت

اگرچه خطر کمی برای عفونت های بعد از عمل وجود دارد، اما اغلب نیاز به معاینه بالینی بیشتری دارند. ممکن است درد شدید، تورم لثه اطراف محل استخراج، تب و ترشحات زرد یا سفید را تجربه کنید. یک دوره ساده یک هفته ای آنتی بیوتیک معمولاً عفونت را از بین می برد. در صورت تداوم، ناحیه مورد نظر باید تخلیه و کاملا تمیز شود.

7. باز شدن سینوس

یکی از نگرانی های عمده در مورد دندان عقل نهفته ارتباط سینوسی است. از آنجایی که دندان های آسیاب سوم بالایی نزدیک سینوس های شما هستند، می توانند باعث ایجاد شکاف بین حفره دندان و سینوس شوند. کشیدن دندان عقل از تشکیل ریشه جلوگیری می کند و این نوع خطر را از بین می برد. البته به خاطر داشته باشید که تا دو یا سه روز بعد از عمل از دمیدن بینی خودداری کنید.

8. آسیب به دندان های مجاور

یکی دیگر از عوارض جراحی دندان عقل خطر آسیب به دندان های مجاور، به ویژه دندان هایی است که پرکردگی یا کلاهک بزرگ دارند. اگر حفره های بزرگ متعددی در دهان خود دارید، همیشه این احتمال وجود دارد که دندان کنار دندان عقل در حال برداشتن آسیب ببیند.

پاسخ

یازده + 9 =

Call Now Button