پلاک دندانی یک لایه چسبناک است که باکتری ها می توانند به آن بچسبند. باکتری ها اسیدهایی تولید می کنند که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. بهداشت دهان و دندان خوب و مراقبت از دندان می تواند به حذف و جلوگیری از پلاک کمک کند.

پلاک دندان چگونه تشکیل می شود؟

فهرست محتوا

تنها 20 دقیقه پس از غذا خوردن، ذرات غذا، باکتری ها، قندها، اسیدها و بزاق با یکدیگر ترکیب می شوند و لایه ای نرم و چسبناک روی دندان ایجاد می کنند که به آن پلاک می گویند.  پلاک حاوی میلیون‌ها باکتری است که اگربه آن ها اجازه رشد بدهیم، باعث پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می‌شوند.

باکتری های موجود در پلاک از قندهای موجود در غذای شما، به ویژه غذاهای شیرین و نشاسته ای، برای تولید اسیدهایی استفاده می کنند که مینای دندان را از بین می برند. هنگامی که پلاک روی دندان ها سفت می شود، به جرم دندان تبدیل می شود که برداشتن آن سخت تر است.

تارتار به نوبه خود بر لثه ها تأثیر می گذارد و منجر به مشکلات دندانی بسیار جدی تری می شود. تشکیل پلاک می تواند در تمام دهان اتفاق بیفتد، اما تمایل دارد در شکاف عمیق دندان آسیاب و اطراف آن تجمع پیدا کند. اگرچه این پلاک بیشتر بی رنگ است، اما پلاک دندانی می تواند رنگ زردی به دندان بدهد.

از بین بردن پلاک دندان

تفاوت پلاک و تارتار

هنگامی که پلاک به طور منظم برداشته نمی شود، می تواند مواد معدنی را از بزاق شما جمع کند و به ماده ای مایل به سفید یا زرد به نام تارتار تبدیل شود. تارتار در امتداد خط لثه در جلو و پشت دندان‌ها تجمع می‌یابد. اگرچه نخ دندان ممکن است مقداری از رسوب تارتار را از بین ببرد، اما برای از بین بردن تمام آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث ایجاد پلاک دندانی می شود؟

باکتری ها و سایر ارگانیسم ها هنگام خوردن، نوشیدن و نفس کشیدن وارد می شوند. اغلب اوقات، یک تعادل ظریف در اکوسیستم دهان شما حفظ می‌شود، اما زمانی که گونه‌های خاصی از باکتری‌ها بیش از حد فراوان شوند، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

تشکیل پلاک روی دندان اجتناب ناپذیر است. این به این دلیل است که باکتری‌هایی که در دهان زندگی می‌کنند از تمام مواد غذایی که می‌خوریم برای رشد و نمو استفاده می‌کنند.

با گذشت زمان، این باکتری ها اسیدهایی تولید می کنند که به مرور زمان، مینای دندان را از بین می برد. همچنین باعث ایجاد سوراخ یا حفره در دندان می شوند که اولین نشانه پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان ناشی از پلاک حتی می‌تواند در زیر لثه‌ها اتفاق بیفتد، جایی که نمی‌توانید آن را ببینید و تکیه‌گاه دندان‌هایتان را از بین ببرد.

 پلاک می تواند در زیر لثه نیز ایجاد شود و باعث شکسته شدن استخوان نگهدارنده دندان شود. بنابراین اگر اجازه دهید آنچه می خورید و می نوشید روی دندان ها باقی بماند، باعث ایجاد پلاک می شود.

جلوگیری از پلاک دندانی

پلاک اولین قدم به سوی بسیاری از مشکلات دندانی جدی تر است. برای جلوگیری از ایجاد پلاک روی دندان و مشکلات دندانی، این نکات را دنبال کنید:

  • دندان های خود را دو بار در روز با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. این به حذف پلاک از سطوح دندان و لثه کمک می کند و از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت می کند.
  • هر روز، به خصوص قبل از خواب، دندان های خود را نخ دندان بکشید تا مطمئن شوید که ذرات غذایی بین دندان ها باقی نمانده است، زیرا این کار باعث می شود که باکتری ها غذا رشد نکنند. نخ دندان کشیدن ذرات غذا را از جاهایی که مسواک نمی تواند حذف می کند، بنابراین این یک مرحله ضروری است.
  • دهان خود را با یک دهانشویه خوب بشویید. دهانشویه به عمق شکاف دندان نفوذ می کند و مواد غذایی باقیمانده را پاک می کند. یک دهانشویه ضد باکتری نیز باکتری های مضر روی دندان را از بین می برد و دهانی تمیز و سالم برای شما به ارمغان می آورد.

محققان به این نتیجه رسیدند که هنگامی که دهانشویه همراه با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن استفاده می شود، کاهش قابل توجهی در پلاک و التهاب لثه وجود دارد.

  • رژیم غذایی متعادل داشته باشید و تعداد میان وعده های بین وعده های غذایی را محدود کنید. میان وعده ها قند و نشاسته اضافی برای باکتری ها فراهم می کنند، بنابراین اگر به آن نیاز دارید، غذاهای مغذی مانند ماست ساده، پنیر، میوه یا سبزیجات خام را انتخاب کنید.
  • هر شش ماه یکبار جرم گیری دندان و هر سال یک معاینه دندان انجام دهید. این کار تمام آثار پلاک و جرم را از دهان پاک می کند و از مشکلات جدی دندان جلوگیری می کند.

پلاک دندانی چگونه تشخیص داده می شود؟

بیشتر اوقات پلاک بی رنگ یا زرد کم رنگ است. دندانپزشک می تواند با استفاده از یک آینه کوچک در حین معاینه دهان، پلاک را روی دندان های شما تشخیص دهد.

درمان پلاک دندان

درمان پلاک دندانی چیست؟

بهترین راه برای از بین بردن پلاک از روی دندان‌ها حفظ بهداشت وسلامت دهان و دندان است. پس از سفت شدن و تبدیل شدن به جرم، برداشتن پلاک بسیار دشوارتر می شود.

زمانی که پلاک هنوز نرم است برای از بین بردن آن می توانید نخ دندان بکشید و مسواک بزنید. برخی از دندانپزشکان مسواک های برقی را توصیه می کنند زیرا اعتقاد بر این است که مسواک در از بین بردن پلاک موثرتر است. برخی از مطالعات معتبر نشان داد که استفاده از خمیر دندان حاوی جوش شیرین راه خوبی برای خلاص شدن از شر پلاک است.

پلاک‌هایی که به شکل تارتار سخت شده‌اند باید توسط یک متخصص دندانپزشکی برداشته شوند. از آنجایی که تارتار می تواند در نواحی تنگ بین دندان ها ایجاد می شود، بسیار مهم است که دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را تحت کنترل داشته باشید.

خبر خوب این است که با مسواک زدن کامل، نخ دندان کشیدن، شستشو با دهانشویه و مراجعه منظم به دندانپزشک، می توانید رشد پلاک را به حداقل برسانید و سلامت دهان خود را حفظ کنید.

پاسخ

17 − 5 =

Call Now Button