ارتودنسی در بارداری

فهرست محتوا

فرض کنید شخصی که تصمیم به انجام ارتودنسی دندان دارد، حامله باشد. به نظر شما ارتودنسی در بارداری مفید است یا مضر؟ آیا تاثیری در روند بارداری برجای می گذارد؟

مادران در دوران بارداری موظف به رعایت یک سری نکات مراقبتی و بهداشتی می باشند تا بتوانند دوران بارداری خود را موفق پشت سر بگذارند و سلامت خود و جنینشان را تضمین کنند.

بنابراین انجام اقدامات دندانپزشکی در بارداری نیز دارای چارچوب های مخصوصی می باشد که مادر باید آن ها را مد نظر قرار دهد. در این مقاله به بیان اینکه آیا ارتودنسی در بارداری مفید است یا مضر، می پردازیم.

تاثیر ارتودنسی بر چهره

قرار گرفتن سیم و براکت های ارتودنسی قسمتی از فضای دهان فرد را اشغال می سازد. ممکن است فرد در روزهای ابتدایی بعد از انجام ارتودنسی دندان احساس ناخوشایندی داشته باشد.

اما به مرور زمان میزان این حساسیت کمتر می شود و فرد به وجود سیم و براکت ها در دهان خود عادت می کند. نکته ی مورد توجه در این مبحث، مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان می باشد.

رعایت بهداشت دهان برای جلوگیری از ایجاد پلاک های میکروبی و در نهایت پوسیدگی دندان مقوله ای اجتناب ناپذیر می باشد. بنابراین توصیه می شود از دندان هایی که ارتودنسی شده اند همانند دندان های طبیعی مراقبت و نگهداری کرد!

ارتودنسی در بارداری
ارتودنسی در بارداری

تداخل بارداری با ارتودنسی

دندانپزشک قبل از انجام ارتودنسی، شرایط دهانی-دندانی فرد را مورد بررسی قرار می دهد. در این بررسی ها شاید لازم باید اقداماتی در جهت رفع پوسیدگی های موجود و یا جلوگیری از پوسیدگی احتمالی دندان از سوی پزشک انجام شود.

معمولا تهیه ی گرافی های تشخیصی دندانپزشکی راهکار بسیار موثری در بررسی های تکمیلی و تشخیص صحیح دندانپزشک می باشد. بنابراین برای انجام ارتودنسی دندان نیز نیاز به تهیه گرافی دندانپزشکی می باشد.

بنابراین توصیه ی ما به بانوان این است؛ تا حد امکان از انجام ارتودنسی در بارداری صرف نظر کنند و انجام این اقدام را به بعد از وضع حمل خود موکول نمایند.

تداخل ارتودنسی در بارداری

ارتودنسی و زایمان طبیعی

  • توصیه ی ما به زنان عزیز این است که قبل از اقدام به بارداری، با مراجعه به دندانپزشکی شرایط دهانی-دندانی خود را بررسی نمایند و تمام اقدامات پیشگیرانه و یا درمانی را قبل از اقدام برای باردار شدن، انجام دهند.

با این حال اگر فردی با داشتن ارتودنسی، باردار شد، توصیه می شود تمامی تجویزات دندانپزشک خود را مد نظر قرار دهد تا دچار عارضه ای نشود.

ممکن است برخی از مادران به دلیل نوسانات هورمونی مبتلا به بیماری های لثه شوند. برای انجام هرگونه اقدام درمانی لازم است با بهترین دندانپزشک در کرج مشورت نمایید.

دندانپزشک با انجام بررسی های لازم و در نظر گرفتن شرایط مادر بهترین راهکار درمانی را برای رفع عوارض دهانی-دندانی موجود تجویز می نماید.

چکیده مطلب

ملاحظاتی برای انجام ارتودنسی در بارداری وجود دارد. معمولا گرافی های تشخیصی برای کنترل روند ارتودنسی مورد نیاز می باشد. از آنجایی که اشعه های رادیولوژی برای خانم های باردار مضر می باشد، به همین دلیل توصیه می شود تا پایان یافتن دوران بارداری از انجام ارتودنسی دندان اجتناب کنید.

پاسخ

10 + پانزده =

Call Now Button