آیا می دانید ارتودنسی دندان ، امروزه یکی از روش های شایع در جهت بهبود عملکرد وضعیت و ظاهر دندان ها می باشد؟ لبخند مهم ترین بخش از ارتباطات اجتماعی و تعامل افراد با همدیگر می باشد. رنگ و طرز قرار گیری دندان ها اثر مستقیم و بسیار مهمی در ایجاد لبخندی زیبا و جذاب دارد. با خواندن این مقاله از سایت دکتر شهریار جنانی، اطلاعات خود را راجع به ارتودنسی دندان و نقش آن بر ظاهر دندان ها بالا ببرید.

ارتودونسی دندان چیست؟

فهرست محتوا

ارتودنسی دندان در معنا به ردیف کردن دندان ها اطلاق می شود، که روشی نوین و مؤثر در بهبود عملکرد و وضعیت و ظاهر دندان ها، می باشد. دندان ها نقش مهمی در جویدن مواد غذایی برعهده دارند، که عمل جویدن سبب ترکیب هرچه بیشتر مواد غذایی با بزاق دهان می شود. این عمل همچنین بلع و هضم مواد غذایی مصرف شده را تسهیل می کند.

همچنین دندان ها در تلفظ کردن درست کلمات به هنگام صحبت کردن نقش مهمی را ایفا می کنند. افراد با داشتن دندان هایی زیبا و سالم، اعتماد به نفس پیدا می کنند، که این امر تاثیرات مفیدی را بر سلامت روحی و روانی افراد می گذارد.

دفورمگی های دندانی (به دلایل مختلفی مانند: کج بودن فک ویا کجی دندان) سبب ایجاد ظاهر نامطلوب در دندان ها، می شود. اگر دندان ها روی هم قرار بگیرند و هم تراز نباشند، عمل جویدن و یا گاز گرفتن مواد غذایی، با مشکل مواجه می شود. همچنین بهداشت و نظافت این مدل دندان ها، دشوار است.

در ابتدای مقاله توجه شما را به تماشای یک انیمیشن کوتاه که چگونگی ارتودونسی دندان ها و همینطور اصلاح فک را به سادگی بیان می کند، جلب می کنیم.

هدف از ارتودنسی دندان چیست؟

اصلی ترین وظایف ارتودنسی دندان :

وظیفه ی ارتودنسی، ردیف کردن و منظم کردن دندان ها می باشد، که این نکته ی مهمی در ایجاد دندان های زیبا و ایجاد لبخندی دلربا و جذاب است.

با ارتودنسی دندان، موقعیت و قرار گیری دندان ها تغییر می  کند و منظم و اصلاح می شود. همچنین از طریق ارتودنسی دندان، فواصل دندانی موجود را می توان از بین برد.

فرقی ندارد دندان ها به هم ریخته باشد، یا فک بالا یا فک پایین، جلو و عقب باشد، طبیعتا وضعیت و شرایط دهان و دندان، بر اعتماد به نفس تاثیر مستقیم و مهمی دارد. افرادی که وضعیت دهان و دندان مناسبی ندارند، به ناچار کمتر لبخند می زنند. بنابراین افرادی که تصمیم به اصلاح وضعیت دندان هایشان دارند، باید ارتودنسی انجام دهند. ارتودنسی در ترتیب بندی مناسب و زیبا سازی دندان ها نقش بسزایی دارد. توسط تغییرات چشم گیر ارتودنسی، می توان لبخند زیبایی را خلق کرد که این امر باعث افزایش میزان عزت به نفس و تقویت شرایط روحی، در افراد می شود.

ارتودنسی

2 عامل مهم برای انجام ارتودنسی دندان

علل ارتودنسی دندان

عوامل مختلفی سبب می شود که ارتودنسی دندان انجام گیرد، از میان این عوامل به موارد زیر اشاره می کنیم.

1- ناهنجاری های فک

ناهنجاری کلاس 2: در این افراد، دندان های فک پایین، عقب تر از دندان های فک بالا، قرار گرفته اند. در این حالت علاوه بر وجود مشکلات عملکردی دندان ها، ظاهر نامطلوبی برای دندان ها و حفره ی دهانی بوجود می آید.

ناهنجاری کلاس 3: در این افراد دندان ها فک پایین به نسبت دندان های فک بالا، قدری جلوتر قرار گرفته اند. در این افراد نیز ، ظاهر دندان ها و فک، نامطلوب و بد منظر می باشد.

2- فاصله ی دندانی

اگر فاصله ی دندانی از میزان استاندارد خود، کمتر (روی هم افتادن دندان ها) یا بیشتر ( یک میلی متر و حتی بیشتر) شود، اثرات نامطلوبی بر دندان ها و وضعیت دهانی می گذارد. معمولا فاصله ی مشخص و استاندارد بین دندان ها، به اندازه ی رد شدن نخ دندان از میان آن ها، می باشد. که این فاصله مطلوب و از نظر زیبایی قابل قبول می باشد. به طور معمول علت ایجاد فاصله میان دندان ها، بیشتر ارثی و ژنتیکی می باشد.از میان علت های دیگری که سبب فاصله میان دندان ها می شود، می توان به بیماری های لثه و نسوج نگه دارنده ی دندان ها و عدم وجود برخی از دندان های انتهایی فک،  نیز اشاره کرد. استفاده ی نامناسب و نابجا از خلال دندان به جای نخ دندان، نیز در ایجاد فاصله میان دندان ها ، دخیل می باشد.

رعایت 6 نکته مهم پس از ارتودنسی دندان

مراقبت های لازم پس از ارتودونسی چیست؟

بعد از انجام ارتودونسی برای دندان ها لازم است نکاتی را به جهت مراقبت و نگه داری دندان ها انجام دهید. مراقبت بعد از ارتودنسی دندان به اندازه ارتودنسی کردن و حتی بیشتر از آن در دستیابی به نتیجه اهمیت دارد. در این قسمت  نکات مهم را یادآور می شویم:

 • هنگامی که دندان های خود را ارتودنسی نمودید باید از مسواک های مخصوص یا مسواک های نرم استفاده کنید. در اغلب داروخانه ها مسواک ارتودونسی موجود است.
 • به غیر از مسواکی که عموم مردم استفاده می کنند ، بهتر است از مسواک بین دندانی به جهت مراقبت بیشتر استفاده کنید.
 • استفاده از نخ دندان .معمولا خونریزی هایی که در اثر نخ کشیدن اتفاق می افتد به علت تجمع میکروب ها در دهان و دندان است. که با تمیز کردن مرتب و همیشگی می توانید جلوی این التهاب لثه را بگیرید.
 • دهان شویه ای که پزشک برایتان تجویز می کند را حتما استفاده کنید. دهان شویه را در مدت زمان مناسب در داخل دهان خود قرقره کنید.
 • در روزهای اولیه پس از ارتودنسی دندان ها بسیار حساس می شوند بنابراین با توجه به تجویز پزشک خود می توانید از مسکن استفاده کنید.
 • از خوردن مواد غذایی سفت و سخت و همچنین دارای رنگ جدا بپرهیزید. رنگهای این مواد ممکن است رنگ دندان ها را تغییر دهد.
ارتودنسی دندان

هدف از ارتودنسی ثابت دندان چیست؟

براکت هایی روی دندان نصب می شوند و از میان آن ها سیم عبور داده می شود. این سیم با کش های بسیار ظریفی به براکت ها چفت می شوند. این کش ها می توانند سفید و یا برای زیبایی بیشتر، رنگی باشند. معمولا با هربار مراجعه ی بیمار ، کش های ارتودنسی تعویض می شوند. از جمله اهداف ارتودنسی ثابت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حرکت کردن دندان ها در فضای مناسب
 • تنظیم و ترتیب بندی دندان های دفرمه و نامرتب
 • اصلاح طرز قرار گیری دندان های دو فک

بیشتر بدانید: ارتودنسی متحرک دندان در کرج

سوالات متداول ارتودونسی دندان

سخن پایانی

انجام ارتودنسی به منظور رفع عیوب دندانی، عملی حائز اهمیت است که نیاز به تبحر و تجربه ی بالا دارد. زیرا با انجام نامناسب و اشتباه ارتودنسی، نه تنها عوارض دندانی رفع نمی شود بلکه امکان ایجاد عارضه های بیشتر و جدی تر برای دندان ها وجود دارد. بنابراین در انتخاب پزشک نهایت دقت را داشته باشید. به همین منظور عزیزان ساکن در کرج ، به منظور انجام ارتودنسی باکیفیت و مؤثر، می توانند به جناب دکتر شهریار جنانی ، دندانپزشک زیبایی در کرج مراجعه کنند.

2 thoughts on “ارتودنسی دندان در کرج

 1. neda - آگوست 29, 2018 در 2:38 ب.ظ

  من از بچگی دندونام مشکل داره ولی میترسم ارتودنسی کنم
  آخه خیلی زشت میکنه آدم و بدم میاد سیم معلوم میشه
  راه درمان دیگه ای نداره ؟

  پاسخ
  • drjanani - سپتامبر 9, 2018 در 12:10 ب.ظ

   برای ارتودنسی و یا روش های جایگزین دیگر، باید معاینه بصورت حضوری انجام شود.

   پاسخ

پاسخ

پنج + دوازده =

Call Now Button