امروز : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۰۵:۴۲

ایمپلنت دندان در کرج

ایمپلنت جهت ترمیم و جایگزینی دندان از دست رفته انجام می شود. ایمپلنت دندان سازگاری بسیار بالایی با سلول های استخوانی دارد و همانند یک دندان طبیعی عمل می کند. ایپملنت از یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم تشکیل شده است که در داخل استخوان فک قرار می گیرد و با تاج و روکش دندان پر می شود.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که،  در محل استخوان فک کاشته می شود. ایمپلنت جایگزین دندانی که تحلیل و یا از دست رفته است. ایمپلنت دندانی می تواند،  یک تکه ( یک پارچه ) و یا دو تکه باشند که توسط قسمت آباتمنت و فیکسچر ( پیچی که در داخل استخوان فک قرار داده می شود.) و ریشه به یکدیگر متصل می شوند. تمام قطعات پروتزی و پیچ اتصال ایمپلنت دندان، نیز از جنس تیتانیوم ساخته می شود.

هنگامی که این قطعات به یکدیگر، چفت می شوند؛ پدیده ی  Cold Welding و یا جوش سرد، ایجاد می شود. به این معنا است که؛ دو قطعه تیتانیوم به یکدیگر آمیخته می گردند و به منظور جدا سازی آنها باید توسط اعمال ضربه، درگیری ایجاد شده را آزاد کرد.

Implant Internal Connection نوعی از ایمپلنت می باشد که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای ایمپلنت دندان می توان به استتیک بهتر آن اشاره کرد. در این ایمپلنت قسمت تحتانی تاج، به درون ریشه ورود پیدا می کند.

ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک، در داخل استخوان فک کاشته می شود. ( بعد از جایگذاری ایمپلنت دندان، ممکن است دندانپزشک توصیه به مصرف مواد غذایی نرم، مانند: سوپ و … به منظور تسریع روند بهبودی کند.)

به طور کلی مراحل ایمپلنت دندان عبارت است از:

 1. معاینه و ویزیت فرد توسط دندانپزشک زیبایی و متخصص (بررسی شرایط حفره ی دهانی بیمار اعم از بررسی لثه و استخوان ) معمولا بررسی های اولیه طبق تصویر رادیوگرافی که از حفره ی دهانی تهیه شده است، صورت می گیرد.
 2.  کشیدن دندان مورد نظر که قرار است ایمپلنت جایگزین آن شود.
 3. اصلاح و بازسازی استخوان
 4.  تعبیه پایه ی ایمپلنت دندان
 5. قالب گیری
 6. بررسی زاویه ی دندان ها و اندازه ی فک به منظور ایجاد طرح لبخند زیبا
 7. کاشتن ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

لازم به ذکر است که، قبل از انجام ایمپلنت دندان، باید وضعیت و شرایط حفره ی دهانی اعم از سلامت لثه ها و دندان ها مورد بررسی قرار گیرد. در هنگام بررسی و معاینات توسط دندانپزشک نیاز است، دندانپزشک خود را نسبت به بیماری های خود مطلع سازید تا دندانپزشک بهترین راه درمانی را انتخاب کند، تا نتیجه ی رضایت بخشی حاصل شود.

افرادی که دارای دندان های تحلیل رفته و یا از بین رفته می باشند، یکی از راه های درمانی موفق و کارآمد در این زمینه ایمپلنت دندان می باشد. این تکنیک سبب جایگزین شدن دندان های تخریب شده با دندان های جدید می شود که این امر به زیبایی دندان ها و طرح لبخند نیز کمک شایانی می کند. داشتن دندان های زیبا اعتماد به نفس را در افراد افزایش می دهد، که این امر در روابط اجتماعی تاثیر مثبت بسزایی می گذارد.

آیا استفاده از ایمپلنت دندان برای من مناسب است؟

افرادی که متقاضی انجام ایمپلنت دندان می باشند، باید در انتخاب دندانپزشک خود دقت کنند تا نتیجه ی رضایت بخشی را به خود هدیه دهند. دندانپزشک با چک کردن حفره ی دهانی بیمار، توسط عکس های رادیوگرافی گرفته شده؛ وضعیت و شرایط را بررسی می کند و بهترین روش کار را انتخاب می کند.

پزشک با استفاده از تصویر برداری متوجه می شود که، استخوان درمنطقه ی مورد نظر به اندازه کافی قوی هست یا خیر. زیرا این استخوان است که می تواند به خوبی ایمپلنت دندان را پشتیبانی کند. همچنین متوجه خواهد شد که آیا فضای کافی برای قرار دادن ایمپلنت دندان در داخل دهان شما وجود دارد.

در طول مشاوره اولیه، دندانپزشک با شما در مورد تاریخ مراحل ایمپلنت دندان صحبت خواهد کرد. از آنجا که دریافت ایمپلنت دندان یک نوع روش جراحی است، بنابر بررسی های پزشک، مشخص می شود که بیمار توانایی انجام ایمپلنت دارد یا نه.

کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان

معمولا ایمپلنت دندان برای اکثر افراد قابل نصب است. با این حال مواردی قبل از انجام ایمپلنت بررسی می شوند. از جمله ی این موارد مهم می توان به نکات زیر اشاره کرد:

لثه سالم

برای انجام ایمپلنت های دندان، لثه ها باید به اندازه کافی سالم باشند تا بتوانند در اطراف ایمپلنت قرار بگیرند. و نقش حمایتی خود را به خوبی حفظ کنند. با این حال، اگر لثه های شما در حال حاضر سالم نیست، نگران نباشید. بیماری لثه معمولا به راحتی با تکنیک های جدید دندانپزشکی درمان می شود. اگر شما در مورد جایگزینی چندین دندان با ایمپلنت های دندانی برنامه ریزی کرده اید، ابتدا لازم است ،دندان های باقی مانده را خارج  کنید و در مدت زمان کوتاهی لثه ها دوباره سلامت خود را بدست می آورند. اگر جایگزین کردن چندین دندان هدف شما نیست، لازم است مراحل توصیه شده توسط دندانپزشک خود را برای مبارزه با بیماری لثه، قبل از جراحی ایمپلنت انجام دهید.

ساختار مناسب و اندازه استخوان

ایمپلنت های دندان به داخل استخوان جمجمه متصل می گردند. بنابراین در محل مورد نظر؛ استخوان باید به اندازه کافی وجود داشته باشد، تا سبب تحکیم پایه ی ایمپلنت و پشتیبانی آن شود. اگر بافت استخوانی قابلیت نصب ایمپلنت نداشت، لازم است دندانپزشک متخصص بازسازی های لازم را در استخوان مورد نظر انجام دهد، تا ایمپلنت دندان مستحکم و مناسب در داخل استخوان جای گیرد.

ایمپلنت-دندان-در-کرجسیگار کشیدن و ایمپلنت های دندان

استعمال دخانیات و کشیدن سیگار سبب ایجاد عوارض نامطلوب در حفره ی دهانی ( دندان ها و لثه ها)  می شود.  بنابراین توصیه می شود تا در حد امکان میزان استعمال دخانیات را کاهش دهید.

تعهد به عملکردهای بهداشتی دندانپزشکی

ایمپلنت های دندانی همانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. هرچقدر در رعایت نکات بهداشتی دندان ها کوشا باشید، عمر ایمپلنت های دندانی افزایش می یابد. همچنین رعایت نکات بهداشتی سبب جلوگیری از ایجاد عوارض نامطلوبی همانند: شکستگی دندان ها و یا بیماری های لثه، می شود.

سوال های متداول ایمپلنت دندان

طول عمر ایمپلنت دندان چه قدر است؟

معمولا ایمپلنت های دندانی طول عمر بالایی دارند که این مدت زمان با رعایت نکات بهداشتی، توسط فردی که ایمپلنت کرده است، رابطه ی مستقیم دارد.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

جایگذاری ایمپلنت دندان معمولا با استفاده از بی حسی صورت می پذیرد. در این حالت فرد احساس درد ندارد. تنها بعد از انجام ایمپلنت و از بین رفتن اثر بی حسی، ممکن است درد خفیفی در دندان ظاهر شود، که با مصرف داروهای مسکنی که دندانپزشک تجویز کرده است، می توان این درد را کاهش داد و از بین برد.

فرآیند بازیابی در ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

در ۴۸-۲۴  ساعت، تورم شروع به کاهش می کند و شما ممکن است مقدار کمی خونریزی را مشاهده کنید که طبیعی است. درد و احساس ناراحتی خفیف، نباید بیش از یک هفته طول بکشد.

پس از ایمپلنت دندان، استخوان و ساختارهای اطراف آن، بین سه تا شش ماه به طور کامل بهبود می یابند. در طول این مدت استخوان در اطراف ایمپلنت قرار می گیرد، که باعث تقویت ایمپلنت می شود.

مزایای ایمپلنت های دندانی

استفاده از ایمپلنت های دندانی مزیت های بسیار زیادی دارد که در زیر به مواردی از این مزایا اشاره می کنیم:

 • ایمپلنت های دندان ظاهری همانند دندان های طبیعی دارند.
 •  دائمی هستند زیرا به استخوان فک متصل می شوند.
 • ایمپلنت ها می توانند، زیبایی زیادی در طرح لبخند ایجاد کنند. این امر سببب بهبود و ترقی روابط اجتماعی افراد و افزایش به نفس آن ها می شود.
 • ایمپلنت ها به بافت سفت استخوانی متصل می شوند که در این حالت جزیی ای بدن محسوب می شوند و همانند دندان های طبیعی در دهان جای می گیرند. بنابراین  فرد حس بدی از داشتن ایمپلنت در دهان خود ندارد.
 • مصرف مواد غذایی خاص ، توسط پروتز دندان ( مانند دندان مصنوعی ) و یا پروتز های متحرک ، ممکن است دشوار باشد . اما ایمپلنت های دندانی همانند دندان های طبیعی، با مصرف هرگونه مواد غذایی سازگار هستند و مشکلی را متحمل فرد نمی سازند.
 • ایمپلنت دندان، دارای طول عمر بالا و ماندگاری بیشتری هستند.

مراقبت از ایمپلنت دندان چگونه است؟

در صورتی که دارای ایمپلنت دندان هستید مانند دندان های طبیعی خود رفتار کنید مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید و هر چند ماه یک بار به دندانپزشکی مراجعه کنید.

ایمپلنت-دندانآیا خطر ایجاد عوارض بعد از انجام ایمپلنت های دندانی وجود دارد؟

ایمپلنت دندانی ممکن است مانند هر جراحی دیگری عوارضی را به همراه داشته باشد. اما باید در نظر داشت که اگر ایمپلنت دندان، با روش مناسب و تحت نظر دندانپزشک متخصص و مجرب، توسط ابزار با کیفیت صورت گیرد، درصد ایجاد عوارض نامطلوب، به کمترین حد می رسد.

در زیر به مواردی از عوارض احتمالی، بعداز ایمپلنت دندان اشاره می کنیم:

 • عفونت
 • آسیب به دندان های دیگر یا عروق خونی.
 • آسیب عصبی
 • اگر یک ایمپلنت فک فوقانی به حفره سینوس برسد، مشکلات سینوسی به وجود می آید.

درمان چقدر طول خواهد کشید؟

تیم دندانپزشک شما قبل از شروع درمان، می تواند یک جدول زمانی را به شما بدهد. در حال حاضر برخی از دندان های می توانند، بلافاصله  به عنوان ایمپلنت ها نصب شوند (این نوع ایمپلنت، ایمپلنت های فوری نامیده می شوند). با دندانپزشک خود صحبت  کنید، که آیا ایمپلنت فوری برای دندان های شما مناسبت است یا خیر؟

عوارض ایمپلنت دندان

هر یک از اعمال دندانپزشکی ممکن است با عوارض همراه باشد اما عوارض ایمپلنت دندان بسیار جزئی و گذراست. پس از کاشت دندان ۲ و ۳ روز اول عوارضی همچون کبود شدن لب، بی حسی صورت و لب و خونریزی جزئی ظاهر شود. اما این عوارض پس از گذشت ۵ روز کاملا از بین خواهد رفت.

مزیت ایمپلنت بر دندان مصنوعی چیست؟

ایمپلنت هم از نظر زیبایی ظاهری و هم از نظر عملکرد نسبت به دندان مصنوعی بسیار مناسب تر است. چرا که ایمپلنت دندانی بسیار شبیه به دندان طبیعی است از این رو کسی متوجه تفاوت آن با دندان‌های طبیعی شما نخواهد شد. همچنین می توانید با ایمپلنت تمام غذاهایی را که قبلاً با دندان‌های خود می‌خوردید، بدون هیچ محدودیتی میل کنید و لذت ببرید. در حالی ‌که با دندان مصنوعی بسیاری از غذاها را نمی‌توان جوید.

دندان های مصنوعی از لحاظ رعایت بهداشت نیاز به مراقبت ویژه ای ندارند در صورتی که ایمپلنت های دندانی همچون یک دندان طبیعی نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دارند.

از جمله مزیت دیگر کاشت دندان به روش ایمپلنت این است که کاملاً ثابت است، در حالی که دندان مصنوعی هنگام صحبت کردن و جویدن غذا تکان خورده و دائما لثه را تحریک می‌کند.

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه این روش بسیار متغیر بوده و بسته به عوامل مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. اما به طور کلی هزینه ی این از ۳٫۵ تا ۸ میلیون می باشد. تعیین هزینه ی آن تنها از طریق ویزیت پزشک و تعیین نوع ایمپلنت و تعداد جراحی هایی است که قرار است بر روی آن صورت بگیرد، تعیین می شود. همچنین جنس ایمپلنت مورد استفاده هم  بسیار اثر گذار بر هزینه ای روش است.

2 thoughts on “ایمپلنت دندان در کرج

 1. amirhossein - آگوست 29, 2018 در 2:51 ب.ظ

  سلام
  من هفته ای چند بار قلیون میکشم . میخواستم ببینم ایمپلنت دندان انجام بدم مشکلی نداره ؟

  پاسخ
  • drjanani - سپتامبر 9, 2018 در 12:09 ب.ظ

   دود و استعمال دخانیات بی تاثیر نیست، وباید درجهت رعایت بهداشت دندان و نکات مراقبتی کوشا باشید.

   پاسخ

پاسخ

هفت + 9 =

Call Now Button